Itthon

Nálunk drágultak a legnagyobb mértékben az élelmiszerek – ez csak a kezdet?

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
magyarokatmegölteholttestmoldáv
Hirdetés
Hirdetés

Az Európai Unión belül Magyarországon drágultak a legnagyobb mértékben az élelmiszerek - az Eurostat adatai szerint 37 százalékkal, ehhez képest az uniós átlag 14 százalék. Az elemzők szerint a rekordmagas hazai élelmiszer-inflációnak a többi között a forint drasztikus gyengülése és a kiskereskedelmi különadó az oka. Az ATV Híradó riportja.

Hirdetés

Nem csak a pénztárcájában, az akciók után is kutat Erzsébet, aki Híradónknak azt mondta: igyekszik mindenből a legolcsóbbat megvásárolni. Nyugdíja 100 ezer forint alatt van, és ha a rezsit kifizeti, már nem minden gyógyszerét tudja kiváltani.

A kormány azt hangsúlyozza, hogy a háború és a szankciók okozzák a drágulást. Az áremelkedés azonban már jóval korábban elkezdődött. Tavaly év végén 7 százalék feletti volt az infláció. Idén februárban 8, májusban 10, augusztusban 15 százalékot is meghaladó mértékű volt a pénzromlás mértéke. Szeptemberben pedig 20 százalék fölé emelkedett a KSH szerint.

Az Európai Unión belül Magyarországon drágultak a legjobban az élelmiszerek. Az Eurostat adatai szerint több mint 37%-kal kerülnek többe mint tavaly. 

A második helyen Litvánia áll 31%-kal, a harmadik Lettország 27,5%-kal. Németországban 15, Ausztriában 13% volt az élelmiszer infláció. A legalacsonyabb Franciaországban és Cipruson 7-7%. Az unió átlaga 14 százalék.

Raskó György agrárközgazdász azt mondta: a forint 19%-kal gyengült ez idő alatt, és miután Magyarország egy nyitott gazdaság, jelentős mennyiségű élelmiszert exportál-importál, ezért talán az eltérés más uniós tagországokhoz képest a forint gyengülésében van. 

Emellett az árstop és a különadó miatti veszteségeiket is beépítik az áraikba a kiskereskedelmi láncok Raskó György szerint.

Az élelmiszerek árának emelkedése pedig várhatóan nem áll meg. Hornyák József, a Portfolio gazdasági elemzője szerint a forint gyengülése és a rezsiköltségek emelkedése is megmutatkozik majd az élelmiszer-inflációban, ennek hatására a 40%-os áremelkedési ütemet könnyen elérhetjük a következő hónapokban.

Ukrajna nem EU-tagország ugyan, de itt is kisebb mértékben drágultak az élelmiszerek mint itthon. A háború sújtotta országban Magyarországhoz képest 6%-kal alacsonyabb, 31% volt az infláció. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek