Zárt ülésen titkosszolgálati vizsgálatot rendelt el a nemzetbiztonsági bizottság Márki-Zay Péter mozgalmának amerikai támogatásával kapcsolatban. Legalábbis így értesült a kormánypárti sajtó. A bizottság MSZP-s tagja, Molnár Zsolt azonban másképpen értékeli a történteket.
„Itt nem vizsgálatról, hanem tájékoztatásról van szó, és nem titkosszolgálati eszközök alkalmazásáról, hanem arról, hogy a nemzetbiztonsági bizottságot rendszeresen tájékoztatják a nemzetbiztonsági szolgálatok az őket felügyelő államtitkár útján a kialakult helyzetről, a folyamatban levő információkról, tényekről, adatokról” – mondta híradónknak.
Márki-Zay Péter már korábban beszélt arról, hogy mozgalma nyilvánosságra hozta a támogatásról közzétehető adatokat. A külföldről kapott pénzek ügyében egyébként a rendőrség is nyomoz. „A Fidesz azért nem akarja ezt tisztázni, mert nagyon sokáig szeretne erről beszélni, és nem arról, hogy hogyan szegték meg szinte valamennyi kampányígéretüket” – vélekedett a volt miniszterelnök-jelölt.
Márki-Zay üdvözölte a nemzetbiztonsági bizottság munkáját, és más témákat is ajánlott napirendjére, például a Fidesz orosz kapcsolatait.
A kampányszervezésben is jártas Horn Gábor átgondolásra javasolná a választójogi rendszert. Szerinte átláthatóbbak is lehetnének a kampányköltések. „Nem kell tételesen elszámolni, nem kell megmutatni a forrásokat, nincs egy külső eszközrendszer vagy független testület, ami azt mondaná, hogy: maguk ennyit költöttek, honnan van ez a pénz. Tehát ezek mind-mind hiányoznak ebből a rendszerből” – magyarázta híradónknak Horn Gábor, a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke.
A pártokra és civilekre nem ugyanazok a szabályok vonatkoznak a kampánypénzek tekintetében – emlékeztet Magyar György ügyvéd. „Mozgalom fogadhat el bármiféle adományt, nyilvánosan, transzparensen. Nem adhatja át a pártoknak, nem lehet belőle kampányfinanszírozás, ezt lehet vizsgálni, és a vizsgálat majd ki fogja deríteni, hogy itt volt-e visszaélés. Nem kell félni egy vizsgálattól” – hívta fel a figyelmet Magyar György ügyvéd, a Civil Választási Bizottság elnöke.
A 2022-es országgyűlési választás kampány a korábbiaktól eltérően leginkább a közösségi média felületeken zajlott, az ezzel kapcsolatos költések nem csak a pártok költségvetéséből származhattak.