“Ha távolabbra láttam másoknál, azt azért tehettem, mert óriások vállán álltam. Milyen igaz. Isaac Newton-tól származik az idézet, az alázat, a tisztelet szavai ezek” – kezdte beszédét Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a MVM Dome-ban a tanévnyitó ünnepségen, hozzátéve: alázat a tudomány, tisztelet az elődök iránt. Mint mondta, ugyanezek az érzések hatnak most is, amikor a Semmelweis Egyetem 252. tanévnyitóját tartják. “Van miért alázatot érezni, van kit tisztelni” – mondta, felsorolva az egyetem világhírű orvosait, mindenekelőtt Semmelweis Ignácot, Szentgyörgyi Albertet, Richtert Gedeont, és Noviczki Péter érsebészt is.
Tisztelet és hála az óriásoknak, az elődöknek – hangoztatta a nagy történelmi események kapcsán is, úgy fogalmazva, a Semmelweis Egyetem oktatói, hallgatói mindig ott álltak nemcsak az orvos- és egészségtudomány történetének mérföldköveinél, de a magyar történelem nagy fordulópontjainál is.
Merkely Béla a tanévnyitón mondott beszédében hangsúlyozta: “nekünk utódoknak kötelességünk, hogy ne pusztán megőrizzük, de legjobb tudásunk szerint gyarapítsuk is a több mint 250 év alatt felhalmozott örökséget”. Olyannyira így van ez, hogy az oktatási módszertan fejlesztésekor az egyetem megújított oktatási reformját egy nagy előd, Markusovszky Lajos gondolataira építették – emlékeztetett. “Egyesítsék az elméletet a gyakorlattal. Tegyenek a beteg körül mindent, mit orvosnak értenie, tudnia kell” – idézte Merkely Béla. A gyógyító hivatás alapfilozófiája hatja át a Semmelweis Egyetemen az oktatást: a lehető legbiztosabb elméleti tudás, a lehető legtöbb gyakorlati tapasztalat, a lehető legkorszerűbb tudományos háttér, mert e három teszi orvossá, jó gyógyítóvá, egészségügyi szakemberré a hallgatókat – hangoztatta.
“Nem a betegség katonái, hanem az egészség hírnökei”
A prevenció, ez egészségmegőrzés elve kapcsán felhívta a figyelmet, hogy a magyar, az angol és a német nyelv is pontosan fogalmaz, amikor az “egészségügy” kifejezést használják, nem hivatkoznak betegségre, azaz nem “a baj oldalán állnak”.
“Önök nem a betegség katonái lesznek, hanem az egészség hírnökei, amikor megkezdik majd hivatásuk gyakorlását” – hívta fel a figyelmet, hangsúlyozva az egészség biztonságát, aminél többet “senki sem adhat embertársainak”.
“Személyes hőse”
Merkely Béla “személyes hősének” belgyógyász nagyapját nevezte a tanévnyitón mondott beszédében, akinek intelme meghatározza az ő gyógyító tevékenységét nap mint nap. Ezt mondta a nagyapja:”ha beteghez készülsz fiam, akkor tedd magad kényelembe, készülj rá teljesen, és fordulj felé minden figyelmeddel”. Mert bármilyen fejlett is legyen a tudomány, bármilyen modern technológia áll a gyógyító szakember rendelkezésére, a betegre fordított figyelem nem pótolható. Erről is szól az orvosi eskü” – jelentette ki Merkely.
A pandémiáról
A koronavírus-járvány kapcsán a rektor azt hangsúlyozta, hogy az egyetem a pandémia elleni védekezés élére állt. Orvosaik, ápolóik, tanáraik, és hallgatóik ott voltak a szűréseknél, az oltópontokon, a betegágyak mellett, a laborokban, “mindenütt, ahol elkelt s segítség”. Ennek is köszönhető, hogy itthon s fenyegetettség enyhült, a járvány visszaszorult – jelentette ki, megköszönve ezt “mindnyájuknak”, mire megtapsolták.
Merkely Béla azt mondta, büszke arra, hogy a “Semmelweis polgárok”, a hallgatók és oktatók ismét bebizonyították elhivatottságukat, felelősségtudatukat és áldozatvállalásukat, “szemünkben ők mind hőssé váltak, a modern kori történelem hőseivé” – tette hozzá.
“Önök azok, akik példamutatást láthatnak idősebb társaik és tanáraik teljesítményében” – mondta Merkely Béla az elsőéveseknek, a 14 ezer egyetemen tanuló közül 3651 elsőéves kezdi meg tanulmányait, a most induló tanévben minden korábbinál többen nyertek felvételt az egyetemre.
A Semmelweis Egyetemre hagyományosan magas pontszámmal lehet bekerülni, de vannak olyan karok, ahol a korábbinál is magasabb pontszámra volt szükség. Gratulált minden felvételt nyert hallgatónak. Üdvözölte a nemzetközi hallgatókat is a “Semmelweis családban” , akik a világ száz országából érkeztek – ezt is megtapsolták. Biztos benne, hogy a lehető legjobb szakmai tudást fogják megszerezni a professzoraiktól, és mint mondta, “szívből reméli, hogy feltámad és egész életükben élni fog bennük a szeretet Magyarország iránti is”. Az, hogy idén minden eddiginél több nemzetközi hallgatójuk van, azt mutatja, hogy az a munka, amit 40 évvel ezelőtt indítottak, mára beérett, “meghozta gyümölcsét” – fogalmazott.
“Önök, akik itt ülnek most, jelentik az egyetem mint intézmény, és a gyógyítás, mint hivatás jövőjét. Önök azok, akiknek tovább adhatjuk, a több mint 250 évben összegyűlt örökséget, tudást” – hangoztatta.
A modellváltásról: cél, hogy a világ élvonalába kerüljön a SE
A jövőbeni fejlődés feltételeinek megteremtése volt a célja az egy évvel ezelőtti fenntartói modellváltásnak. Az alapítványi működés, mint forma és az állam által rájuk ruházott vagyon – mint eszköz – minden korábbinál több és rugalmasabb teret ad a fejlődésre – értékelte az egyetemi modellváltást.
Több fejlesztés a járvány és a háború ellenére
Arról is beszélt, hogy az elmúlt időszakban – a járvány, a háborús helyzet és az ennek nyomán kialakuló globális gazdasági nehézségek ellenére is – több fejlesztést tudtak véghezvinni. Ezek azt a stratégiai célt szolgálják, hogy a Semmelweis Egyetem minden tekintetben a világ élvonalába kerüljön. A régmúltból örökölt és a közelmúltban gyarapított értékek együtt alkotják az egyetem mai rangjának az alapját – hangoztatta.
Ma már egyre előkelőbb helyen szerepel az egyetem a nemzetközi rangsorokban, 149 helyet előrelépve bekerültek a világ 300 legjobb felsőoktatási intézménye közé, stratégiai céljuk azonban a 100 legjobb között szerepelni – mondta a rektor.
Az egyetem jubileumi programsorozatot indít International 40 címmel, miután negyven évvel ezelőtt, 1983-ban indult a német, majd 1989-ben az angol nyelvű oktatásuk. Ez alapozta meg az egyetem jelenlegi sikertörténetét, hiszen mára az SE Európa egyik legjelentősebb angol és német nyelvű képzési intézménye – hangzott el az évnyitón.
“Gyorsabban, magasabbra, erősebben”
Merkely Béla az olimpiai mozgalom mottóját idézte: “gyorsabban, magasabbra, erősebben”, jobbnak lenni, ez hajt minket – mondta az elsőéves hallgatóknak, kijelentve: a világ egyik legjobb orvos- egészségtudományi egyetemén fognak tanulni. Azt ígérte, hogy a lehető legmagasabb szintű oktatói, szakmai és tudományos hátteret garantálják ahhoz, hogy majd orvosként szolgálják az embert, gondozzák az egészséget, védjék az életet. De ezen túlmenően sokkal többet is kapnak az egyetemi tanulmányaik alatt, a több mint 250 éves hagyományra épülő értékeket és a közösséghez tartozás élményét.
“Az út, amire léptek, hosszú, fáradságos, de örömteli és magasztos is”- fogalmazott Merkely Béla és arra buzdította az első éveseket is, hogy őrizzék meg kíváncsiságukat, keressék az új válaszokat és a saját útjukat.
Az államtitkár a fő célnak nevezte, a legjobb 100 közé kerülést
Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára a tanévnyitón arról beszélt, hogy az új felsőoktatási felvételi eljárásnak kiemelt célja volt, hogy növekedjen az egyetemek döntési szabadsága, autonómiája a tehetségek, hallgatók kiválasztásában.
Az MTI tudósítása szerint azt mondta: a kormány meggyőződése, hogy a jelenkor kihívásaira is az egyetemek kulturális hagyományokon alapuló, értékelvű megerősítése és az ebből „kivirágzó” tudás és innováció a siker kulcsa.
Magyarország akkor állt legközelebb a világ és Európa élvonalához, amikor volt koncepciózus tudománypolitikája és befektetett a felsőoktatásba – mondta.
A felsőoktatás finanszírozása idén elérte a GDP 2 százalékát, mellyel Európa élvonalába tartozik az ország ezen a téren. A kormány azon dolgozik, hogy legalább egy egyetemünk a világ legjobb száz egyeteme közé kerüljön, és hogy legyen három egyetemünk az Európai Unió legjobb száz egyeteme között 2030-ra – hangoztatta. Ezért a nemzetközi hallgatói létszámot, a nemzetközi mobilitási részvételt megduplázzák, harmadával növelik a minőségi publikációs teljesítményt és megduplázzák a vállalati együttműködésekből, k+f tevékenységből származó bevételeket – sorolta az államtitkár.
Célul tűzte ki a kormány – mondta -, hogy a V4-ek átlagát haladja meg a magyar diplomások aránya. Cél továbbá, hogy a diplomások bérelőnye érje el a 100 százalékot – ismertette.
Hankó Balázs azt is elmondta, az SE kormány általi infrastrukturális támogatása az idén eléri a 40 milliárd forintot.
Orbán Gábor: A tanulás mindig a legjobb befektetés
Orbán Gábor, a Nemzeti Egészségügyi és Orvosképzésért Alapítvány kuratóriumi elnöke köszöntőjében azt mondta, hogy a tudás, a tanulás mindig a legjobb befektetés, amelynek elértéktelenedésétől sosem kell tartani.
A választott hivatás jelentőségét még jobban felértékelte a koronavírus-járvány okozta egészségügyi válsághelyzet – mondta. Orbán Gábor bízik abban, hogy nemcsak az ezek okozta kényszer, hanem a járványidőszak tapasztalatai is arra sarkallják a kormányokat, hogy nagyobb figyelmet és jobb működési feltételeket biztosítsanak majd az egészségügynek.
Kitért arra is, hogy a fenntartó alapítványnak is fontos szerep jut: megfelelő működési kereteket biztosítani az egyetem vezetésének. Ígérete szerint minden lehetséges eszközzel támogatni fogják az elképzelések megvalósítását – hangoztatta az SE évnyitóján.