A fakivágás szabályait lazító rendeletben az áll, hogy a szomszédban zajló háborúnak, az ott kialakult humanitárius katasztrófának már Magyarországon is vannak következményei. Az erdészek viszont azt állítják, jelenleg egymillió köbméter fa hiányzik a hazai piacról.
„Rengeteg erődgazdálkodót töröltek az erdőgazdaságukra bejegyzett erdő területeikről, és hát sajnos azt is láthatjuk, hogy a humánerőforrással is kínlódnak az erdőgazdálkodók és a fakitermelők, úgyhogy gyakorlatilag ez az egymillió köbméter nem egyik napról a másikra halmozódott fel, hanem a sok problémának az együttes hatásaként”
– vázolta Híradónknak Dócs Dávid, erdőgazdálkodó, a Mi Hazánk parlamenti képviselője.
Baranyában sem jobb a helyzet. Napi szinten 5-10 új vevő keres fát az erdészeknél.
Begovácz Zoltán erdész elmondta: „most pillanatnyilag a lakosság is tiltva van, mert országos leltár volt két hétig. Ugye a véghasznosítások zömében majd szeptember elsején indulnak a tarvágások, ahonnan fát tudnánk szerezni és most, hogy a gáz így elugrott és bizonytalan lett. elég magas az igény is.”
A magas árak miatt illegális úton is többen próbálnak tüzelőt szerezni, de a falopásoknak nem a nyár a szezonja.
„Majd amikor bejön az első hideg, és amikor megcsípi az első dér azt a kategóriát, aki elmegy ki és úgy dönt, hogy saját maga veszi kezébe a saját sorsát, akkor igen” – tette hozzá Begovácz.
A rendelet szabályai miatt több ellenzéki párt is tiltakozott. Az LMP is bírálta a rendeletet.
„Nagy hirtelen tűzifának kivágni a magyar erdőket. Amikor a világon mindenki ültet és óvná az erdőket, akkor a kormány a természetvédelem szempontjait a háttérbe szorítva, azokat háttérbe szorítva könnyíti meg a fakivágásokat, adott esetben az újratelepítést is mellőzné”
– hangzott el a párt elnökségi tagjától, Tetlák Örstől.
Szabó Rebeka, a Párbeszéd politkusa arra figyelmeztet, hogy az erdők az egyik legfontosabb természeti erőforrásnak számítanak, ezért fenntartható módon kell művelni őket.