Stand by me
A különféle szórakoztató elektronikai eszközöknél (tévé, laptop, házimozi rendszer stb.) van egy úgynevezett standby funkció, azaz készenléti állapot, aminek az a lényege, hogy kényelmesebbé teszi a felhasználó részére a ki-be kapcsolgatást. Tehát hiába kapcsoljuk ki ezeket az eszközöket távkapcsolóval, azok csak alvó funkcióba kerülnek, hogy aztán villámgyorsan felébredjenek egy újbóli bekapcsolásra. Ezzel az a gond csupán, hogy hiába nem használjuk alvás vagy éppen munka közben ezeket a készülékeinket odahaza – azok bizony eszik az áramot.
A 24.hu újságírója csinált is egy kísérletet magánál, hogy mennyit tudna spórolni akkor, ha használat után fixen és ténylegesen kikapcsolja ezeket az eszközeit. Az eredmény magáért beszél, havi fogyasztásának a 10 (!) százalékát takarította meg csak azzal, hogy azok nem voltak standby üzemmódban folyamatosan. Más számítások szerint ez éves szinten akár 440 kWh áram megtakarítást is jelenthet.
A világításnál hasonlóan kis odafigyeléssel lehet tízezreket megtakarítani. Messze nemcsak arról van itt szó, hogy ne égessük feleslegesen a villanyt ott, ahol nem tartózkodunk, hanem az is kulcsfontosságú, hogy energiatakarékos égőket használjunk. Ezek átlagosan 80 százalékkal kevesebb áramot fogyasztanak, és tízszer tovább bírják, mint hagyományos társaik.
Hűtsd le magad!
A nyári időszakban nyilván nem a téli időszak fűtésén gondolkozunk, hanem sokkal inkább a klímát járatjuk éjjel-nappal. Pedig ez a készülék is rengeteget fogyaszt, sokszor indokolatlanul. A legfontosabb cél a nyári hőségben, hogy minél kevésbé melegedjen fel a lakás. Elsőként érdemes minden árnyékolási lehetőséget kihasználni: lehúzni a redőnyt, becsukni a spalettát, elhúzni a sötétítőfüggönyt. Minél kevésbé melegszik fel a lakás, a klímának annál kevesebbet kell azon dolgoznia, hogy azt lehűtse.
Ha már hűtés, akkor érdemes szót ejteni a konyhai hűtőkről is. Ehhez az MVM Next ad egyébként kiváló energiatakarékossági tippeket. Szinte mindegyik háztartási gépre igaz az az állítás, hogy rettenetesen sok áramot fogyaszt, hiába üzemel megbízhatóan már akár 40 éve. Az új, korszerű gépek akár 40 százalékkal kevesebb áramot vesznek fel, így van ez a hűtőknél is.
Nincs gáz
A háztartásban felhasznált energia több mint a felét fűtésre fordítjuk, a hatékonyság pedig ugyanúgy függ a fűtési rendszertől, mint a fűtési szokásoktól. Mivel minden Celsius-fok 6 százaléknyi energiamegtakarítást jelenthet, ezért érdemes jól belőni, hogy a lakás bizonyos helyiségeiben milyen hőfok ad kellemes közérzetet. Ez a gyerekszobában lehet ugyan 20-22 Celsius-fok, de a hálószobában vagy kevésbé használt helyiségekben simán lehet 18 Celsius-fok is.
A radiátorok, fűtőtestek akkor dolgoznak a leghatékonyabban, hogyha a bútorokkal nem gátoljuk a hőkibocsátásban, a függöny sem lóg azokra. Érdemes figyelni a fűtőtest mögötti hővisszaverő szigetelésre is. A nyílászárók korszerűsítése rengeteget számít a téli hidegben (ha nincs más, akkor úgynevezett huzatfogó kigyókat lehet alkalmazni),
ahogyan lehet használni vastagabb falvédőket vagy a padlón szőnyegeket is. Ha megfelelően karbantartjuk a radiátorokat légtelenítéssel és portalanítással, akár 15 százalékos energiafelhasználás-csökkenést is elérhetünk.
Tiszta sor
A fürdés esetében megdöbbentő a különbség a kádban történő fürdés és a tusolás között. Míg egy háromperces zuhanyzáshoz 30-50 liter meleg víz szükséges, addig egy kád megtöltéséhez akár 150 liter is. Lényegében a kádban fürdés háromszor annyi energiafelhasználással jár, mint a tusolás.
A teljes cikket a Hetek aktuális számában olvashatja el. www.hetek.hu