„Nem csak félmillió embert érint”
Tompa Andrea író arról beszélt: a KATA nem csak félmillió embert érint, hanem az egész országot, hiszen sokan éppen ezeknek a vállalkozóknak a munkáját élvezik. „Ismét kriminalizáltak egy igen nagy embercsoportot, anélkül, hogy bizonyítanák ezt” – fogalmazott az író, aki szerint a katásokat most csalóknak nevezik.
„Csaljatok újra”
Ésik Sándor ügyvéd felszólalásában azt mondta: a kormány nem megoldani akarja a problémát, hanem kapkod, és ezzel kárt fog okozni, például vissza fogja hozni a feketegazdaságot. Most a kormány nagyjából másfél millió magyarnak üzeni azt, hogy „csaljatok újra”, jöjjön vissza az a világ, amikor nincs a kezünkben szerződés, mert a vállalkozó nem adott, és amikor kockás füzetben vezetjük a kiadásainkat. Ésik szerint a rendszerváltáskor azt mondták, el kell telnie 20-30 évnek, mire megszokjuk, hogy újra normális viszonyok vannak, és nem akarunk trükközni. „Eltelt a 30 év, és visszaértünk oda, hogy megint trükközünk majd” – fogalmazott.
Para-Kovács Imre újságíró többek között arról beszélt: „április 3-án választ kaptunk arra a kérdésre, akarjuk-e, hogy hülyének nézzenek minket”.
„Elviselhetetlen és kétségbeejtő”
Szabó-Szontágh Luca improvizációs színész és tréner arról beszélt: együtt érez a pedagógusokkal, egészségügyi dolgozókkal, civil szervezetekkel, romákkal, és még sokakkal. De most együttérzést vár mindenkitől, aki nem katás, mert elviselhetetlen és kétségbeejtő, ami most velük történik. Szerinte nem csak az a baj, hogy többet kell adózni, hanem az, hogy nem tudni, kinek lesz attól jobb, ha a katások többet fognak adózni – nem tudni ugyanis, hogy az mire megy majd el.
„Adórendet változtatni nyár közepén, hat hét alatt. Hol élünk?” – tette fel a kérdést.
Szerinte a létbizonytalanságból származó félelem és kétségbeesés a baj, az állam feladata a stabilitásra, a biztonság megteremtésére való törekvés lenne, de „ez itt ebben az országban nincsen” – hangsúlyozta.
„A kormány a jövőnket is el akarja lopni”
Gelencsér Ferenc, a Momentum elnöke azt mondta: a kormány a jövőnket is el akarja lopni. Szerinte a kormány hazudott, amikor azt állította, csak ő képes megvédeni az országot a háborútól, a gazdaságot a válságtól, de most „szembejön velünk a valóság és mélyen a szemünkbe néz”.
A kormány nem védi meg a magyarokat a válságtól, áremelkedéstől, inflációtól, pont ellenkezőleg, előidézi azt – fogalmazott a politikus.
Gelencsér szerint százezreket tesznek épp tönkre, vagy üldöznek épp külföldre. A tüntetőknek azt üzente: „együtt erősek lehettek”. Szerinte a kormány nem tudja megmagyarázni sem, miért nyomnak át egy nap alatt egy törvénymódosítást, mert a kormány sem érti magát a törvényt. „A nyakatokon ülnek, pedig az lenne a munkájuk, hogy a ti életetek jobb legyen” – hangsúlyozta, hozzátéve: ezt a kormányzat elfelejti. A politikus arra kérte azokat, akiket nem érint a módosítás, hogy gondoljanak bele a vállalkozók helyzetébe.
„Ne írd alá, Kata!”
Novák Katalint felszólították, hogy kérjen normakontrollt, vagy küldje vissza az országgyűlésnek ezt a törvényt – mondta Gelencsér, hozzátéve: annyira elkapkodott volt a javaslat, hogy a benyújtás után néhány órával módosítani kellett helyesírási hibák miatt. „Ne írd alá Kata!” – kezdte skandálni a politikus, majd a tüntetők is csatlakoztak hozzá.
A következő napokban rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezik, törvénymódosítást nyújtanak be, hogy az új KATA-törvény ne lépjen hatályba – közölte.
Majd arra szólított fel mindenkit, folytassák a tüntetéssorozatot, majd felidézte a netadó elleni tüntetést, ahol a kormány a tömeget látva meghátrált. A Kossuth tér este 7 órára már megtelt.
A hivatalos tüntetés véget ér
Nem sokkal este 7 után bejelentették a hivatalos tüntetés végét, de a tömegben páran arra buzdították a tüntetőket, hogy foglalják el a Nyugati teret. Nem sokkal később a tüntetők egy része elindult a Nyugati tér felé.
Folytatás a Nyugatinál
A Nyugati téren fél 8 után ismét összegyűlt a tömeg, sokan sípokkal csaptak zajt, valamint az „Orbán, takarodj” és a „nem hagyjuk” rigmusokat skandálták. A villamossíneket is elfoglalták.
Irány az Oktogon
A tömeg háromnegyed 8 körül megindult az Oktogon felé, 8 óra körül a tüntetők egy része már oda is ért. Itt ismét megállt a tömeg, és hasonló rigmusokat skandáltak, mint a Nyugati téren. A rendőrség folyamatosan jelen van, atrocitás nem történt.
A Lendvay utca a következő cél
A tüntetés egyik résztvevője az Oktogonon összegyűlteknek lelkesítő beszédet mondott, ezután a tömeg a Lendvay utcába indult, a Fidesz székházához. Út közben néhány tüntető körülvett egy rendőrautót, és azt skandálták: „nyomj egy dudát!”, ezzel is kérve a rendőröket, hogy fejezzék ki szolidaritásukat.
„Várható volt, hogy ez lesz”
Jámbor András is feltűnt a tömegben, a 24.hu-nak azt mondta, nem volt felülről szervezett a tüntetés folytatása, de mint mondta, „várható volt, hogy ez lesz”. Úgy fogalmazott: a nép majd eldönti, hogy meddig megy, mit akar. A Párbeszéd képviselője szerint vannak más olyan törvénymódosítások is, amik „nem azt vetítik elő, mint amit a Fidesz a kampányban megígért”. Szerinte miközben a kormány eltörli a KATÁ-t, jövőre kevesebb adót szed be a cégektől, mint idén, miközben egyre magasabb az infláció. Jámbor András szerint a résztvevők nem csak a KATA-törvény miatt tüntetnek.
„Konzultálni jöttünk”
A Lendvay utcába érkezve ezt skandálta a tömeg. Itt néhány résztvevő felszólalt, lelkesítő beszédet mondott.
Baleset is volt
Kisebb baleset történt a Nyugatinál, ahová a Kossuth térről átvonultak a KATA módosítása ellen tüntetők, megbénítva a forgalmat. A tömeg elől tolató rendőrautó véletlenül egy másik rendőrautóba hajtott – írja a 444.
Újra Oktogon?
Ezután a tömeg ismét az Oktogon felé indult, egyes tüntetők arról beszéltek, hogy a rendőrök az Oktogonnál könnygázt vetnek be, ám ezt ekkor, 9 óra körül nem erősítették meg. Más tüntetők viszont azt mondták, a következő cél a Deák Ferenc tér, ahol folytatódik a demonstráció.
Folytatódik a vonulás
Este fél 10 környékén a tömeg ismét az Oktogonon gyülekezett. Itt többen is felszólították a résztvevőket, hogy várják meg azokat, akik leszakadtak a tömegtől.
„Értetek is vagyunk itt”
Gelencsér Ferenc, a Momentum elnöke a 24.hu-nak azt mondta, a következő cél a Blaha Lujza tér elfoglalása, és hogy minél többen legyenek. Mint mondta, ott valószínűleg egy újabb rendőrsorfal várja majd a tüntetőket, de mint fogalmazott, „ekkora tömegnek nem fognak tudni nemet mondani.”
Érkezés a Blahára
A tömeg háromnegyed 10 körül megérkezett a Blaha Lujza térre, majd voltak, akik az Astoria irányába vonultak tovább, néhányan viszont úgy gondolták, maradni kellene.
Összetűzés
A Blaha Lujza téren a 8E busz egyik utasa – leszállva a járműről – fellökte a tüntetés egyik résztvevőjét, majd többször megismételte, hogy engedjék haladni a buszt. Nem sokkal később csatlakoztak hozzá, egy férfi emelt hangon követelte ugyanezt. Szóváltás alakult ki, végül a tömeg átengedte a buszt. Közben a Telex tudósítása szerint az Astoriánál is blokkolják a forgalmat a demonstrálók.
Indulás tovább, Himnusz
A tömeg egy része fél 11 körül már az Erzsébet híd felé indult, másik részük pedig továbbra is a Blaha Lujza tér és az Astoria környékén maradt. Az Erzsébet hídon rengetegen megálltak, és a Himnuszt énekelték.
A tömeg egy része már Budán
Háromnegyed 11 körül a tüntetők egy része már átért Budára. Az emberek nagy része a híd lábánál várakozott, közben néha lehetett hallani a „mocskos Fidesz” skandálást. Végül a Döbrentey tér irányába kanyarodott a tömeg, ahol teljesen megbénították a forgalmat.
Nem állnak meg
A tömeg este 11 körül már a Várkert Bazár irányába tartott. „Győzni fogunk!” – skandálják néhányan. A tüntetők egy része bement a Várkert Bazárba, de a többség tovább haladt a Lánchíd irányába.
Irány a vár
A tüntetők a Clark Ádám tér után a vár felé indultak. Az alagutat a rendőrség lezárta, arra nem tudtak tovább haladni. A tüntetők végül a Várba, a Dísz térre mentek, ahol rendőrsorfal választotta el őket a Karmelita kolostortól. A tömeg éjfél után kezdett szétszéledni.