Márciusban a tanárok országos határozatlan idejű sztrájkját utcai demonstráció követte, ahol több ezer pedagógus a szerintük megalázóan alacsony bérek ellen tiltakozott. Orbán Viktor pedig azt mondta idén, hogy ebben az évben és a következő kettőben biztosan kapnak 10 százalékos emelést a tanárok.
Később, Maruzsa Zoltán az elmaradó béremelést az uniós pénzek késésével magyarázta. Az állami rádióban vasárnap Gulyás Gergely közölte, hogy a pénz hamarosan megérkezhet az Uniótól, de a miniszter szerint a baloldal fúrja a megállapodást. Szerinte a baloldal azért tesz, hogy ne kapjanak béremelést a pedagógusok.
„Gulyás Gergely úgy tűnik nagy versenyben, de megnyerte a Fidesz ostobasági háziversenyét, mindenki tudja, hogy a tanárok bére elsősorban kormány és kizárólag a kormány döntésén múlik” – mondta erre Rónai Sándor DK-s EP képviselő.
A Pedagógusok Szakszervezete azonnali 48-50 százalékos béremelést sürget, illetve kiemelték, hogy az Unió a pedagógusi béremeléséhez adandó uniós támogatást az értékállósághoz kötötte.
„Kérdezem én, hol van az értékállóság, amikor az infláció az egekben van, és az a 10 százalék, amit ebben az évben a kollégáim már megkaptak, már nyoma sincs, mert elvitte az infláció” – mondta Szabó Zsuzsanna a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke.
Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szervezetének ügyvivője szerint nem lehet megkezdeni az őszi tanévet ekkora pedagógushiánnyal. Úgy véli, hogy a nagy kérdés az, hogy tesznek-e ez ellen valamit a kormányban vagy folytatódik a „bűnbak keresés”. Az ügyvivő mindenképp azt javasolja, hogy történjen valami változás a bérekben.
Egészségügy
„Az oktatás és az egészségügy is nemzeti hatáskörbe tartozik, ennek érdemben nincs köze az uniós forrásokhoz” – ezt már a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke nyilatkozta, aki szerint két éve várnak a béremelésre és a bérarányok helyretételére. Soós Adrianna szerint a jelenlegi arányok nem ösztönzik a munkavállalókat, hogy nehezebb, intenzívebb munkát is elvégezzenek.
Az ápolóhiány az egyik legégetőbb probléma. Ha nem lesz változás, számuk év végéig negyven százalékkal csökkenhet. A tanároknál sem jobb a helyzet. Jelenleg 3000 pedagógusi állás betöltetlen.