Itthon

Cáfol az adószakértő: nem büntethetők a cégek, amelyek a különadót a lakosságra hárítják

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
KunhalmiiskolábaDonald Trump
Hirdetés
Hirdetés

Nagyon komoly pénzbírságra számíthatnak azok a cégek, melyek a lakosságra hárítják az extraprofitadót - ezt mondta Németh Szilárd rezsicsökkentésért felelős kormánybiztos az állami tévében. A Híradónk által megkérdezett adószakértő szerint viszont nincs olyan jogszabály, ami alapján bárminemű büntetést ki lehetne szabni az érintettekre.

Hirdetés

„Extraprofitadót vonunk el, tehát nincs semmiféle olyan indoka a vállalatoknak, hogy ezt az adót áthárítsák” – ezt Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter mondta.

A kormány által bejelentett extraprofitadó a gyógyszerforgalmazókat is érinti. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója azt mondta, a gyógyszeriparra kivetett 20 milliárd forintos különadó 80 százalékát az innovatív gyógyszereket gyártó vállalatoknak kell kifizetni. Ők szállítják a cukorbetegség, a daganatos, a szív-, és érrendszeri megbetegedésekre szolgáló pótolhatatlan modern készítményeket.

Holchacker Péter szerint arról nem lesz szó, hogy egyáltalán nem lesz gyógyszer az országban, ugyanakkor az újdonságok, az előremutató terápiák Magyarországra rosszabbul vagy egyáltalán nem fognak elérni, és a jelenleg elérthető gyógyszerkínálat kezdetlegesen szűkülhet.

A Ryanair is ritkítja járatait, a különadót az utasokkal fizetteti meg, és így tesz július elsejétől a WizzAir és a K&H bank is. Németh Szilárd az állami tévében viszont leszögezte: azok a cégek, akik a különadót a lakosságra hárítják, kemény büntetésekre számíthatnak.  

„Mi meg azt mondjuk, hogy nem nem így lesz, hanem ezért komoly büntetések fognak járni, és ez mind mehet bele, véleményem szerint a rezsialapba” – fogalmazott a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos.

A Híradónknak nyilatkozó adószakértő szerint azonban nincs olyan jogszabály, ami alapján bárminemű büntetést ki lehetne szabni az érintettekre. Az állam a jelenlegi jogi eszközökkel nem tudja megakadályozni, hogy az adók ne a fogyasztókat terheljék.

„Nyilvánvaló, hogy ha nekem van egy kötött szerződésem, amelyben az árat rögzítették, akkor ezt az árat nem lehet utólag módosítani, hacsak az eladóm nem írta elő a szerződésben jogosult árat módosítani, például adóváltozások esetén”

 – mondta Vadász Iván. Hozzátette: okulva a múltból, a bankok és a vállalatok többsége mindezt megtette korábban.

Híradónk kereste az érintett Bankszövetséget, a fapados légitársaságokat, a Magyar Biztosítók Szövetségét, de Németh Szilárd pénzbüntetésről szóló kijelentését nem kommentálták.  

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek