Itthon

Négy hónap alatt elfogyott a rezsipénz Balmazújvárosban

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Karácsony GergelyférfipénzMagyar Péter előrehozott választás
Hirdetés
Hirdetés

Több önkormányzat már most a csőd szélére sodródott a piaci árazás következtében. Híradónk talált egy konkrét példát is: Balmazújvárosban négy hónap alatt elfogyott az egy évre szánt rezsipénz, pedig saját bevallásuk szerint még túl is tervezték a költségvetést.

Hirdetés

Már most elfogyott a Balmazújvárosi önkormányzat rezsipénze, pedig idénre 25 százalékkal többet szántak a tavalyinál gáz-, víz- és villanyszámlára. 2021 első négy hónapjában 14 millió forintba került az összes intézmény rezsije, idén ugyanerre az időszakra a számla már meghaladta a 48 milliót. Az önkormányzat egyelőre nem fizet gázszámlát mert nincs miből.

„Már most, az első négy hónapban nem jövünk ki az előirányzatból, megszorításokat kell eszközölnünk ahhoz, hogy egyáltalán a számlákat fel tudjuk vinni kötelezettség-vállalásként” 

– mondta Lenténé Péva Anna, a balmazújvárosi önkormányzat pénzügyi vezetője.

Vasárnap hajnaltól ráadásul már piaci árat kell fizetniük az önkormányzatoknak és az általuk üzemeltetett intézményeknek, így például a balmazújvárosi óvodának és idősotthonnak is. Varga Mihály pénzügyminiszter szerint az önkormányzatok túlélik, hogy a kormány legutóbbi döntésével kivették őket a rezsicsökkentésből.

Hegedüs Péter, Balmazújváros polgármestere azonban másképp látja. Nem érti, hogy a pénzügyminiszter miként gondolhatja, hogy az önkormányzat ki tud gazdálkodni egy olyan rezsiszámlát, ami már az első hónapban kimeríti az egész évre tervezett keretet – azzal együtt, hogy a tavalyi átlagfogyasztást 25 százalékkal túltervezték az idei évre. 

Hegedüs Péter úgy véli, a kormány ki akarja véreztetni az önkormányzatokat, hogy később központosítsa a települések irányítását.

A Híradónk által megkérdezett közgazdász úgy véli, ez az intézkedés hirtelen jött az önkormányzatoknak, miközben sok hivatal már eddig is a csőd szélén lavírozott. Varga László szerint hatásvizsgálatot kellene készíteni arról, mi lesz július elseje után, hiszen az önkormányzatok 55-60 százaléka ezeket a díjakat képtelen lesz kigazdálkodni.​

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek