Itthon

Parragh nem gondolja, hogy megsértette a pedagógusokat, nagyra becsüli őket

ATV.hu
Hirdetés

Meglepte a szakszervezetek vehemens reakciója, miután arról beszélt egy interjúban, hogy a tanároknak szabad a nyaruk és délután négykor hazamehetnek. Parragh László nem gondolja, hogy van miért bocsánatot kérnie.

Hirdetés

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke egy interjúban a közalkalmazottak béremeléséről beszélve azt mondta: a bérezés mellett a dolgozókat – azon belül a tanárokat és a tűzoltókat – más is motiválhatja. Az előbbiekről azt mondta, hogy nekik „ott a szabad nyár, délután négykor hazamehetnek”, a tűzoltókat pedig szerinte „a társadalmi megbecsültség és az adrenalinlöket” motiválhatja. 

Parragh László az ATV Egyenes Beszéd című műsorában azt mondta: nem gondolja, hogy megsértette a tanárokat, azt, hogy a szakszervezeteknek nem esett jól, azt látta, meg is lepte a vehemens reakció. „Én is voltam fiatal. Az embernek vannak álmai, vágyai, motivációi, és ez a motiváció nem mindig kizárólag a pénz. Én például tanár akartam lenni, annyira felnéztem a tanáraimra” – mondta a műsorban. Hozzátette, hogy van hivatástudat is a világon, ennek a kettőnek az egyvelege, ami a pályaválasztásban meghatároz. Látta a lemondási felszólítást is, jót mosolygott rajta, főleg a végkielégítés tekintetében, mert nem kap pénzt a kamaraelnöki pozíciójáért. Nem gondolja, hogy van miért bocsánatot kérnie, nagyra becsüli a pedagógusokat. Úgy gondolja, szükség lenne béremelésre a pedagógusoknál, de minden béremelést úgy kell kezdeni, hogy megnézzük, miből lehet emelni. Hozzátette: egy ország addig nyújtózkodhat, amíg a takarója ér.

Nem lát együttműködést

A Világgazdaságnak adott tavaly egy interjút, amiben arról beszélt, 360 fölé nem szabadott volna engedni az eurót.

Parragh azt gondolja, hogy bár hivatalosan nem feladata a jegybanknak az árfolyampolitika alakítása, de a legtöbb eszköze az árfolyamra nekik van, ehhez képest hátra dőltek és nem foglalkoztak ezzel a területtel, amit hibának tart. „Rövidtávon előnyös a gazdaságnak (…), de hosszú távon ez egyértelmű probléma, nem szabadott volna ilyen szinten elengedni, be kellett volna avatkozni” – mondta.

A jegybank független a kormánytól, talán túlzottan is – folytatta. Mint mondta, nem látja a hétköznapok szintjén azt az együttműködést, amiről beszélnek, a monetáris és a fiskális politika közötti együttműködés komoly felhőkkel terhelt, ennek a levét az ország issza meg.

A választások előtti pénzosztással kapcsolatban azt mondta: ő még nem látott olyan politikust, aki nem törekedett arra, hogy újra győzzön. Arról is beszélt, hogy a családpolitikai kifizetések a fogyasztást ösztönzik, és az inflációs is lökik. Azt nem vitatná el a kormánytól, hogy próbáltak olyan intézkedéseket tenni, amely próbálta az inflációt kordában tartani. Ebbe beletartozik az ársapka, az energiaárak tartós kontroll alatt tartása.

Parragh volt az egyik kezdeményezője 2011-ben a különadók bevezetésének, szerinte az élet igazolta, hogy helyesen kezdeményezték ezeket, ugyanis egyik ágazat sem ment tönkre, mindegyiknél az extraprofit rész került elvonásra. Úgy látja, hogy a különadók átrendeznek jövedelmi viszonyokat, de nem fogják érdemben rongálni a gazdaságot. Azt gondolják, hogy a különadók a gazdaság számára elviselhetőek lesznek, ami részben áthárul az emberekre, de ha a szabályozó rendszer kellően éber, akkor ennek a jelentős része bemegy a költségvetésbe, és azon keresztül megint visszamegy az emberekhez – magyarázta.

A rezsicsökkentés szerinte egyelőre tartható és működik, a mostani lehetőségek mentén érdemes beavatkozni a rezsibe – tette hozzá.

Arra a kérdésre, hogy lesz-e kata januártól vagy sem, azt válaszolta: nem a néven fog múlni, hanem a tartalmán, de ők csak a javaslattevők.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek