Egy héttel az április 3-i országgyűlési választások után Hadházy Ákossal az oldalán jelentette be a Momentum leendő parlamenti frakcióvezetője, Fekete-Győr András, hogy nem vesznek részt az Országgyűlés alakuló ülésén a párt megválasztott képviselői.
Alig egy héttel később, április 25-én a Momentum már lazított álláspontján, és azt mondták: „bizonyos feltételek mellett” mégis részt vennének a május 2-i alakuló ülésén. Erről Fekete-Győr András nyílt levelet is küldött Kocsis Máténak, aki válaszában úgy fogalmazott: „Aki nem vesz részt a parlament alakuló ülésén, az képviselő és tisztségviselő sem lesz.”
Nem kellet sokat várni, csütörtökön, április 28-án jött az újabb fordulat: bár a korábban megfogalmazott feltételeik nem teljesülnek, a Momentum képviselői mégis részt vesznek a parlament alakuló ülésén. A párt közleménye szerint csak azért mennek be, hogy letegyék az esküt, az ülés érdemi részét azonban bojkottálják.
„Szomorúan vettem tudomásul és meglepődtem ezen a döntésen…” – hangzott el Hadházy Ákos független képviselőtől, akit a Momentum fogadott frakciójába. Hadházy úgy látja, a párt elnöksége most rosszul döntött, szerinte ugyanis kifejezetten káros „díszellenzéki szerepet” eljátszani a parlamentben.
„Én ugyan úgy mint eddig, a mandátumomat nem arra fogom használni, hogy a parlament aranyozott falai között interpellárgassak, hanem ugyan úgy, ahogy eddig, a parlament falain kívül fogom végezni a képviselői munkámat addig a pillanatig, amíg ennek értelmét látom”
– mondta Híradónknak Hadházy Ákos.
A Híradónknak nyilatkozó elemzők abban egyetértettek, hogy a Momentum az ellenzéken belül is különutas politikát szeretne képviselni, ennek tudhatóak be az elmúlt időszak ellentmondásos nyilatkozatai. Vasali Zoltán kiemelte: az újabb Fidesz-győzelem után az ellenzéknek ugyanaz a dilemmája: ér-e valamit parlamenti mandátumuk.
„Ez egy nagyon erős morális dilemma, hogy az ellenzék a jelenlétével olyan politikai rendszert legitimál, aminek az erkölcsi alapjaiban nem hisz” – fogalmazott Vasali.
A Méltányosság elemzője úgy látja, a bizonytalanság az egész ellenzékre jellemző, most épp a Momentum került reflektorfénybe azzal, hogy szeretné megkülönböztetni magát.
„Itt van egy ilyen paradoxon, hogy ki kéne elégíteni a már meglévő stabil szavazókat is, és egyben az új szavazók felé is nyitni kell, de a kettő két különböző magatartást kíván meg, ami nagyon nehéz helyzetbe hozza az ellenzéki pártokat”
– véli Rajnai Gergely.
Kerestük a Momentumot, hogy megtudjuk, mi áll döntésük hátterében, ám azt mondták, korábban kiadott közleményüknél egyelőre nem tudnak bővebb tájékoztatást adni.
Az ügy legújabb fejleménye, hogy nem lesz a Momentum frakciójának a tagja az új parlamenti ciklusban Hadházy Ákos – ezt a párt közölte az Alfahír nevű hírportállal.
„A jövőben nem egy frakcióban fogunk a NER lebontásán dolgozni, de közösen szeretnénk értékalapon, ügyek mentén továbbra is együttműködni, ahogyan ezt tettük az elmúlt években” –írta a Momentum. Az ellenzéki párt frakciója így 10 fős lesz.
atv.hu