Itthon

Semjén üzeni az ellenzéknek: “Se a papájuk, se a pszichológusuk nem vagyunk”

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Kunhalmiiskolába
Hirdetés
Hirdetés

 A kormánypártok nem akarják megmondani az ellenzéknek, hogy állapodjanak meg a parlamenti tisztségekről, “mert se a papájuk nem vagyunk, se a pszichológusuk, és se életvezetési, se politikai tanácsot nem adunk senkinek” - fogalmazott Semjén Zsolt az ATV kérdésére a mai, második egyeztetést megelőzően.

Hirdetés

Ma folytatják az egyeztetést a parlamentbe jutott pártok képviselői a parlament alakuló üléséről, amit Áder János leköszönő köztársasági elnök május 2-ra hívott össze. A megbeszéléseken fontos parlamenti tisztségek, bizottsági elnöki, alelnöki helyek sorsa dől el, hogy melyik frakció delegálhat képviselőt e posztokra.

Hétfőn volt az első megbeszélés a pártok között, de nem jutottak megegyezésre.

Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a tanácskozás után érdekes bejelentéseket tett, az újságíróknak adott nyilatkozatában azt hangsúlyozta, hogy 

aki nem vesz részt az alakuló ülésen, az “nem is választható meg semminek sem”, semmilyen tisztségre, “hiszen nem lesz parlamenti képviselő”. 

Ez nyilván a Momentumnak szólt elsősorban, és Hadházy Ákosnak, ők ugyanis Fekete-Győr Andrással együtt kijelentették, hogy nem vesznek részt az alakuló ülésen és nem teszik le a képviseleő esküjüket sem – illetve ehhez feltételeket szabtak a kormánypártoknak.

Kocsis Máté hétfőn az efyeztetés után bejelentette azt is, ami a feladatokat, a parlamenti tisztségeket illeti, hogy kétharmad-egyharmados parlamenti arányokra tettek javaslatot a kormánypártok a parlament megalakulását előkészítő tárgyalásokon az ellenzéknek. Az ugyanakkor a kormánypártok számára nem fogadható el, hogy míg az ellenzéki oldalon “egységben, teljes összefogással” indultak a “Gyurcsány-lista tagjai”, most kitalálják, hogy ők már nem így akarnak fellépni, hanem hat pártként. Mivel a választóknak arra volt módja, hogy erre az egységes ellenzéki listára szavazzanak, “őket egy listaként kell most tudomásul venni” – mondta Kocsis Máté.

Mindez azt jelenti, hogy a balliberális ellenzéknek, Gyurcsányéknak és a Jobbiknak a Mi hazánkkkal kell alkudozni a parlamenti tidztségdkről, de egymás közt is egyeztetniük kell, hiszen például a kormánypártok a 6 parlamenti alelnöki posztból kettőt ajánlanak fel az ellenzéknek. Az ellenzéki komoly dilemmákról itt írtunk részletes elemzést.

Hétfőn Kocsis Máté azt is bejelentette, hogy a Fidesz és a KDNP képviselői a viszonossági elvet követik majd, akkor szavazzák meg az egy-egy ellenzéki frakció által jelölt parlamenti tisztségviselőket, bizottsági elnököket, ha az érintett ellenzéki frakció is megszavazza a kormánypárti jelölteket.

Hollik: Nem árulunk zsákbamacskát!

„Nem árulunk zsákbamacskát: Aki nem tesz a Parlament alakuló ülésén esküt, nem viselhet semmilyen tisztséget sem majd” – posztolta a Facebook oldalán a Fidesz kommunikációs igazgatója is.

Semjén: Az ellenzék állapodjon meg egymás közt, ahogy tud!

Megkérdeztük erről Semjén Zsoltot, a KDNP elnökét, miniszterelnök-helyettest és az újra frakcióvezetővé választott Simicskó Istvánt is kedden, a közösen tartott sajtótájékoztatójukon, miután megalakult a KDNP-frakció.

Semjén Zsolt úgy fogalmazott, nem gondolja, hogy nekik kellene az ellenzéknek “bármilyen tanácsot” adni. “Azt csinál az ellenzék, amit akar!” – jelentette ki.

“Megvan a választási végeredmény. Kétharmadról a Fidesz-KDNP dönt, egyharmadról az ellenzék, ez egy korrekt dolog” – mondta a parlamenti tisztségekről a politikus. A kétharmad tekintetében a Fidesz‒KDNP megállapodott, a javaslataikat megtette a KDNP “és meg is fogjuk szavazni. Hogy az ellenzék önmagát minek tekinti, egyharmadnak, vagy két tömbnek, két listának vagy hét pártnak, az az ő dolguk. Állapodjanak meg, ahogy tudnak!” – fogalmazott Semjén Zsolt.

Kérdésünkre válaszolva azt is hangsúlyozta: semmiképpen sem gondolja, hogy a kormánypártoknak   magukra kellene húzni, hogy az egyharmad tekintetében az ellenzéki pártok hogy osztják el a helyeiket. “Állapodjon meg a DK, a Mi Hazánk, meg az összes többi, aki ott van! Rajtunk nem múlik” – hangoztatta a politikus, aki szerint a lényeg, hogy “a végén az Országgyűlésnek működnie kell”.

De mint megismételte, ők nem akarják megmondani az ellenzéknek, hogy hogy állapodjanak meg és nem is akarnak beleszólni az ő megállapodásukba, “mert se a papájuk nem vagyunk, se a pszichológusuk, és se életvezetési, se politikai tanácsot nem adunk senkinek” – jelentette ki.

Semjén Zsolt a kérdésünkre, hogy mérlegelik-e a Momentumos követeléseket a kormánypártok, amit Fekete-Győrék annak feltételéül támasztottak, hogy az ő képviselőik is ott legyenek május 2-án az alakuló ülésen, azzal reagált: “abszurd az egész”. Mint mondta, nem a kormánypártok találták ki, hanem az Alkotmány mondja ki, hogy ha valaki nem teszi le a képviselői esküt, az nem gyakorolhatja a képviselői jogait. “Ha bejön és leteszi a képviselői esküt, akkor tisztelettel állva meghallgatjuk. Ha nem jön be és nem teszi le, akkor meg nem teszi le. Mi közünk hozzá? Az ő dolga” – kommentálta a Momentumos és Hadházy által támasztott feltéleket, és hogy az ellenzéki képviselők nem teszik le május 2-án a képviselői esküjüket.

Simicskó a parlamenti esküről: “Az első benyomást nehéz kétszer megszerezni”

Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője a kérdésünkre kifejtette: korrekt ajánlatot kapott az ellenzék a kormánypártoktól, ez a választói akaratnak megfelel. Gondolkodási időt kért az ellenzék, szerdán folytatják az egyeztetéseket. Mint mondta, a választók nem azért szavaztak az ellenzéki képviselőkre sem, hogy ne tegyék le az esküt és ne járjanak be a parlamentbe. “Az első benyomást nyilván nehéz kétszer megszerezni” – mondta arra, hogy nem lesznek ott a Momentum képviselői és Hadházy az alakuló ülésen. “Semmiképpen sem” – reagált arra Simicskó István, hogy az alakuló ülésről távol maradó képviselők betölthetnek-e parlamenti tisztségeket. 
 

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek