Az atv.hu három, egymástól független forrásból úgy értesült, hogy az egyfelől az MSZP és a Párbeszéd, másfelől a DK, a Jobbik, a Momentum és az LMP között fennálló nézeteltérések arról szólnak, hogy az MSZP-nek és a Párbeszédnek együtt 8, 9, vagy 10 helye legyen-e az ellenzék közös listájának befutóként számon tartott, első 45 helyén.
Beleszámítanak-e a roma képviselőjelöltek az egyes pártok kvótáiba?
Az egyik konfliktusforrás, hogy mi lesz a státusza a Márki-Zay Péter kérésére az ellenzéki pártok – konkrétan a Jobbik, a Momentum és a Párbeszéd – (rész)listájának befutó helyére kerülő roma képviselőjelöltek státusza.
A Jobbik és a Momentum úgy teljesítették a miniszterelnök-jelölt kérését, hogy az általuk indított roma jelölt része 12, illetve 8 fős befutó (vagyis az ellenzéki lista első 45 helyén szereplő) „kontingensüknek”. A Jobbik annyihoz ragaszkodik, hogy 12 befutó helynél ne kapjon kevesebbet, illetve a DK-Jobbik-Momentum-LMP négyes a 45, várhatóan befutó listás helyből 37-nél ne kapjon kevesebbet. A Momentum pedig ahhoz ragaszkodik, hogy 8 helynél ne legyen kevesebbje az első 45 helyből. A DK nem ezen a téren tett gesztust, viszont ígéretet tett az LMP-nek, hogy amennyiben a zöldpárt saját várakozásaival szemben nem 2, csak 1 egyéni győzelmet szerez, akkor saját listás befutó helyeiből átad egyet az LMP-nek, hogy a zöldeknek lehessen frakciójuk az új Országgyűlésben.
A mostani állás a következő: a lista befutónak tekintett, első 45 helyéből
- a DK 14-et (ha az LMP-t kisegíti, akkor 13-at)
- a Jobbik 12-t (köztük egy roma politikust)
- a Momentum 8-at (köztük egy roma politikust)
- az MSZP-P összesen 8-at vagy 9-et (de ebben nem minden forgatókönyv szerint van benne a Párbeszéd által indított roma politikus)
- az LMP 3-at, de ha csak egy egyéni győzelmük van, a DK kvótájáról 4-et kap.
A Párbeszéd néhány hete – a Jobbikhoz és a Momentumhoz hasonlóan – azt jelezte, hogy kész a miniszterelnök-jelölt kérésének eleget tenni, és befutó helyre tenni egy roma politikust a listáján, cserébe a lista 46. helyét kéri. A múlt héten viszont újra ott tartottak a felek, hogy a DK-Jobbik-Momentum-LMP négyes összesen 8 helyet adna az MSZP-Párbeszédnek, ők viszont 10-et kérnek – az MSZP-ből származó információink szerint végül 9-cel is beérnék, ha a többi párt kész lenne a kompromisszumra. ezt a helyzetet oldotta volna fel sorsolással Márki-Zay Péter, ám végül csak az MSZP és a P támogatta ötletét.
Egy koncepcionális vita
Ám a Párbeszéd roma jelöltjének MSZP-P kontingensbe számítása körüli kavarodás csak az egyik vitás kérdés.
A másik vita lényege koncepcionális: az MSZP-P lényegesen jobban szerepelt az előválasztáson, mint a két párt együttes, ellenzéken belüli, közvélemény-kutatók által mért támogatottsága. Az előválasztás első fordulójában a két párt jelöltjei az összes ellenzéki voks 25 százalékát gyűjtötték be, így a maguk szempontjából érthető módon ezt az eredményt tekintik a listás helyek elosztása alapjának.
A Momentum ezzel szemben hetek óta hangoztatja – és ebben támogatóra lelt a DK-ban, a Jobbikban és az LMP-ben is – hogy a lista elosztásának és a leendő frakciók méretének tükröznie kell az egyes pártok országos támogatottságát – ebben pedig az általuk számításba vett kutatások átlaga szerint gyakorlatilag kiegyenlített a Momentum és az MSZP-P támogatottsága. Hasonló problémával küzd a DK és a Jobbik is, vagyis hogy az előválasztási koalíciókötések miatt kevesebb szavazatot kaptak jelöltjeik az első fordulóban, mint amekkora a nekik mért társadalmi támogatottság; a DK ezen felül azzal is, hogy a nyerhető egyéni választókerületekből és a befutó listás helyekről összeálló frakciójuk mérete várhatóan szerényebb lesz, mint ma mért társadalmi támogatottságuk.
Karácsonynak nem tetszik a „diktátumpolitika”
A helyzet hetek óta változatlan, pedig szombaton délutánig a listát le kell adni. A DK-Jobbik-Momentum-LMP négyes ragaszkodik ahhoz, hogy az MSZP és a P együttesen 8 helyet kapjanak, a szocialisták és a Párbeszéd viszont 10, illetve esetleges kompromisszum esetén 9 helyet kérnek. MSZP-s forrásunk megerősítette azt a más pártokból származó értesülésünket, hogy „szélsőséges esetben”, a a DK-Jobbik-Momentum-LMP ragaszkodik mostani elképzeléseihez, amit az MSZP-ben és a P-ben „diktátumpolitikának” tartanak, akár az is elképzelhető, hogy Karácsony Gergely azt kéri, hogy vegyék le a nevét a lista 3. helyéről.
Ezt a végkifejletet azonban egyik forrásunk sem tartja valószínűnek, inkább azt várják, hogy a következő napok tárgyalási fordulóin megállapodik egymással a két ellenzéki tömb. Ehhez persze át kell hidalni az egy, esetleg két mandátumnyi különbséget a szembenálló felek elképzelései között.