A jelenlegi magyarországi családjogi törvény szerint a szülői felügyeleti jogot csak az egyik szülő kaphatja meg, ez az esetek 85 százalékában az anyákat illeti meg. Varga Judit igazságügyi miniszter új törvényjavaslata viszont arról szól, hogy a válásnál a jövőben a bíróság az egyik szülő kérelmére is elrendelheti a gyermek közös felügyeletét egy válóperben. Varga szerint a váltott gondoskodással a gyereknek egyik szülőjétől sem kell elszakadnia.
„Egy válás azért senkinek sem egy egyszerű – és nem egy boldog állapot alapvetően – , főleg a gyerekek számára. Azért szükséges ez, hogy ez minél kevésbé legyen megterhelő, és hogy a tényleges kapcsolat egyenlővé válhasson, valamint hogy előmozdítsa a szülők hosszú távú együttmükődését” – érvelt a módosítás mellett Varga Judit.
A családjogi ügyvéd szerint a jelenlegi törvény igazságtalan. Az elvált apánknál is megvan az igény a gyereknevelésre, ma négyszer annyi időt töltenek a gyerekeikkel, mint 20 évvel ezelőtt.
Az ügyvéd hozzátette: Magyarország az egyetlen uniós ország, ahol nem automatikus a közös felügyeleti jog. A szakemberek sokáig azt gondolták, ez konfliktust okozhat a szülők között, a külföldi tanulmányok viszont fegyveregyenlőségről számolnak be.
„Az anya a plusz jogokkal nem tud majd visszaélni tehát innentől kezdve kiegyensúlyozott lesz a helyzet. Ez pedig csökkenti a konfliktusokat, csökkenti a lojalitás konfliktust a gyerekben, hiszen azonos jogokkal rendelkezik mindkét szülő. Azonos időt tölt a gyerek mindkét szülővel, tehát nagyon sok vitának ez kihúzza a méregfogát” – értékelt dr. Illés Bianka családjogi ügyvéd, aki örömmel fogadta a módosítási javaslatot.
A válási szakértő is méltatta az új törvényjavaslatot, de szerinte a váltott nevelés konfliktusokat okozhat:”Egy gondozó szülőnek, jellemzően az édesanyának ez nagy nehézség lesz. Illetve azt is vizsgálni kell, hogy a külön élő szülő, aki most a váltott gondoskodásnak a másik serpenyőjében lesz – jellemzően az édesapa – mennyire lesz alkalmas a gyereknevelése” – jegyezte meg Herkules Mónika
A SzépenVáljEl Válásközpont alapítója szerint a bíró szerepe is megnő majd, hiszen ők állapítják meg, hogy egy adott gyereknek az adott életkorban és élethelyzetben mi a legjobb: „Ehhez az is kell, hogy félre tegyék a házastársak azokat a sérelmeket, amik a váláshoz vezettek, és onnantól kezdve csak szülőtársi viszonyban gondolkozzanak” – hangsúlyozta Galambos Balázs.
A válások száma Magyarországon az elmúlt tíz évben csökkent. Míg 2010-ben csaknem 24 ezren, addig 2020-ban 15 ezer bontották fel házasságukat. Az Igazságügyi Minisztérium arról tájékoztatta híradónkat, hogy az Európai Unióban a közös szülői felügyelet főszabály, amiből a gyermekek – ha a szülő alkalmas erre – csak profitálhatnak.
atv.hu