Éjszaka törvényjavaslatot nyújtott be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a különleges gazdasági övezetekről is.
A szabályozással a cél Magyarország kiemelt gazdasági jelentőséggel bíró térségei gazdasági fejlődésének előmozdítása, a meglévő munkahelyek megőrzése és új munkahelyek létesítése olyan elkülönített területek létrehozásával, amelyek kedvező körülményeket teremtenek a gazdasági tevékenység folytatására – tartalmazza a javaslat indoklása.
Az ilyen tevékenységből származó gazdasági eredmények az eddigiekhez képest nagyobb körben teszik majd lehetővé a térségben élő lakosság életminőségének javítását – teszik hozzá.
A törvényjavaslat lehetővé teszi olyan különleges gazdasági övezetek létrehozását, amelyek előmozdítják munkahelyteremtő és –megtartó, a nemzetgazdaság stabilitása szempontjából jelentős beruházások gyors és hatékony megvalósítását, speciális szabályozási környezet kialakításával, biztosítják a gazdasági térség vonzóvá tételét, fejlesztését, az infrastrukturális feltételek megteremtését.
A törvényjavaslat megteremti a lehetőségét a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű, a megye jelentős részére kiható gazdasági jelentőségű, legalább 5 milliárd forint teljes költségigényű, munkahely-teremtő és -megtartó beruházások helyszínét és közvetlen környezetét nyilvánítja különleges gazdasági övezetté. A különleges gazdasági övezetben a települési önkormányzat egyes feladat- és hatásköreit a jövőben a megyei önkormányzat látja el.
A törvényjavaslat alapján létrejövő különleges gazdasági övezetek hatása túlmutat azok fekvése szerinti települési önkormányzat határain. A törvényjavaslat szerinti megoldás arányosabb elosztást tesz lehetővé a megyén belül, arra való tekintettel, hogy az ilyen övezetben megvalósuló beruházások nem csupán egy településen, hanem annál tágabb körben, akár a megye egész területére fejtik ki hatásukat. A megyei önkormányzathoz befolyó adóbevételt ennek érdekében a – megyei gazdasági, foglalkoztatási viszonyok tekintetében megfelelő ismeretekkel rendelkező – megyei önkormányzat a rendelet alapján célzottan tudja felhasználni a megye területén fekvő, különösen a beruházással érintett települések területén megvalósuló fejlesztések és a települések működésének támogatására – szól az indoklás.
A kormány a veszélyhelyzet alatt ideiglenesen -rendeleti úton – már bevezette a különleges gazdasági övezetet, mint olyat: mégpedig elsőként Gödön, ahol a Samsung új e-autókhoz használatos akkumulátorgyárat épít, 300 milliárdos nagyságrendben. A rendelettel az ellenzéki városvezetésű Göd nemcsak a területének a 20 százalékától esik el, hanem a helyi iparűzési adótól is. Mivel a Semjén Zsolt által most beterjesztett törvényjavaslat 5 milliárdos beruházási értéknél húzza meg a határt (nem százmilliárdosnál), számos önkormányzattól adhatják át a területet és az adóztatási jogot a megyéknek, ha egy beruházás okán a különleges gazdasági övezet besorolást kimondják.
A Semjén-féle javaslat tartalmazza azt a tavaly elővezetett javaslatot is, ami előírja: a településeknek az általuk beszedett iparűzési adót első helyen a tömegközlekedésre kell fordítani, a fennmaradó forrásokat pedig a szociális ellátások finanszírozására.