A kormány optimista, de még mindig nem tudjuk pontosan, mikor jutunk vakcinához
Magyarország 4 millió koronavírus elleni vakcinát kötött le a Pfizer nevű cégnél, Gulyás Gergely ugyanakkor azt mondta, hogy a cég először az USA-ba szállít majd. A miniszterelnökséget vezető miniszter szerint ennek ellenére hamarosan meglátjuk a fényt az alagút végén, mert több gyártótól is próbálnak oltóanyagot szerezni. Arra azonban senkitől nem kaptunk választ, hogy meddig tarthat a vakcina engedélyezése.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter - miután minden egészségügyi dolgozó munkáját megköszönte - a csütörtöki kormányinfón azt mondta: már nem kell sokat várni, hogy lássuk a fényt az alagút végén. Ez pedig a vakcina.
Azonban az egyik legelőrehaladottabb állapotban lévő vakcina gyártója azt közölte a kormánnyal, hogy először az USA-ba szállít majd. A Pfizernél 4 millió vakcinát kötött le Magyarország, ennek az összegnek a felét adja vissza a cég Gulyás Gergely szerint.
"A kormány álláspontja változatlan, mindenhonnan, ahonnan lehet, vakcinát kell szerezni. Nagyon Fontos, hogy bármilyen vakcinát szerzünk, csak olyan vakcina hozható forgalomba, amelyet a magyar hatóságok előzetesen engedélyeztek, jóváhagytak és nyilvántartásba vettek" - mondta Gulyás.
Magyarország eddig 12 millió adag amerikai és európai fejlesztésű vakcinát kötött le. A miniszterelnökséget vezető miniszter szerint folyamatosan tárgyalnak ezzel kapcsolatban Oroszországgal, Izraellel és Kínával is.
Az ATV Híradója szerette volna megtudni, hogy a Gulyás Gergely által említett alagút végén milyen messze lehet a fény, és hogy az európai uniós illetve a magyarországi engedélyeztetésnek mi a pontos folyamata, és ami a legfontosabb: mennyi időt vehet igénybe.
A kérdésben kompetens Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet megkeresésünkre - melyben interjút kértünk tőlük - interjúalany helyett egy néhány soros választ küldött, ez azonban a témával kapcsolatban érdemi információt nem tartalmaz.
Rusvai Miklós virológus viszont elmondta az ATV Híradónak, hogyan zajlik az engedélyeztetés, miután egy vakcina tesztelésének mind a három fázisa eredményesnek bizonyult.
"Az EMA és az FDA is - hogy a fejlett országoknak az ügynökségeit hozzam csak példának - általában 4-6 hét alatt megadják egy jól dokumentált vakcinának a forgalomba hozatali engedélyt. De ehhez az kell, hogy jól és transzparensen dokumentálva legyen az első, második és harmadik klinikai fázisnak a dokumentációja."
Több gyógyszeriparra rálátó forrásunk szerint az engedélyeztetési folyamat normál esetben egy évig is eltarthat. A Covid-járvány azonban rendkívüli helyzet, amikor gyorsított eljárásokat folytatnak. Mindezek alapján senki nem tudta megmondani, hogy Magyarországon mikorra várható a a tömeges oltás megkezdése.
atv.hu
Ajánlom