videó

4 perces

Europeo – Vírusként terjednek a neten a káromkodó állatkerti papagájok videói

Anglia legnagyobb papagájmentő központja ezernél több madárnak ad otthont, köztük afrikai szürke jákópapagájoknak. Ezek a madarak igazi nyelvzsenik, legalábbis nagy nyelvutánzók. Különösen azok számítanak a vadaspark sztárjainak, amelyek káromkodni is tudnak. Korábban családoknál éltek, ott szedték fel nem mindennapi szókincsüket. A szitkozódó papagájok a világ minden tájáról vonzzák a látogatókat. Nem csoda, hogy a vadaspark TikTok csatornáját is már több mint 6 millióan lájkolták. 

kapcsolódó videók

 

Europeo – Az első színesbőrű konyhafőnök Nagy-Britanniában, aki Michelin-csillagot kapott

Adecsoké Bákáré története kicsit olyan, mint Hamupipőkéé. A nigériai származású brit nő az első színesbőrű konyhafőnök Nagy-Britanniában, aki Michelin-csillagot kapott. Pedig Adecsoké mindössze négy éve dolgozik szakácsként, és soha nem tanulta a szakmát. Egyszerűen csak elkezdte azt és úgy főzni, amit a nagymamájánál látott gyerekként. Ezzel pedig sikerült levennie a bírákat a lábukról. A Deutsche Welle stábja meglátogatta őt londoni éttermében.  

 

Europeo – Hetedik éve a lista élén: Mi a finn boldogság titka?

Hogy mi a boldogság? Abban valószínűleg egyetérthetünk, hogy ez egy érzés, és hogy különböző embereket különböző dolgok tesznek boldoggá. Az ENSZ-nek mégis van egy jelentése, amely megpróbálja rangsorba állítani az országokat aszerint, hogy hol a legboldogabbak az emberek. Finnország már hetedik éve vezeti ezt a listát. A Deutsche Welle riportere Helsinkiben finn boldogságnagykövetek segítségével próbált meg utánajárni, hogy miért van ez így. 

 

Europeo – Egekben az arany ára: tényleg ez a legbiztosabb befektetés?

Nem új jelenség, hogy válság idején megnő a kereslet az arany iránt. A nagyobb kereslet magasabb árakat hoz magával, de olyan mértékű aranyár-emelkedést, mint amit az elmúlt hónapokban láttunk, rég nem látott a világ. Az arany jelenleg drágább, mint valaha. Egy uncia, vagyis 31 gramm arany már több mint 2500 euróba, azaz több mint egymillió forintba kerül. De ki veszi ezt a sok aranyat? És tényleg ennyire válságálló? Ennek járt utána a Deutsche Welle stábja. 

 

Europeo – Egyre több helyen nyílik meg a föld Törökországban

Törökország középső részén a föld néha szó szerint megnyílik. A talaj hirtelen, egyértelmű előjelek nélkül egyszerűen csak beomlik, hatalmas lyukakat hátrahagyva. A mély gödrök egyre közelebb kerülnek a lakott területekhez, embereket és állatokat is veszélyeztetve. A geológusok szerint a jelenség oka a süllyedő talajvíz, vagyis a szárazság és az éghajlatváltozás. A károsult gazdák egyelőre semmilyen segítségre sem számíthatnak az államtól. Pedig a lyukakból várhatóan egyre több lesz. 

 

Europeo – Tízezrek zsúfolódnak a berlini menekülttáborban, nincs pénz a megoldásra

Németország legnagyobb menekültközpontját Berlinben, az egykori tégeli repülőtéren állították fel.  Az eredetileg átmeneti szállásnak készült csarnokokban már több mint 5 ezren élnek. Vannak, akik évek óta. A körülmények azonban nem a legjobbak. 16-an alszanak egy helyiségben, a menekültek a privátszféra hiányára, koszra és káoszra panaszkodnak. A berlini menekültügyi hatóság azt mondja, nem tud javítani a helyzeten, mert nincs rá több pénz, miközben a menekültek továbbra is folyamatosan érkeznek a német fővárosba. 

 

Europeo – Óriási kihívások elé állítja Európát Trump újraválasztása

Donald Trump újraválasztása nagy kihívások elé állítja Európát és az Európai Uniót. Különösen védelmi kérdésekben. Alapesetben a védelmi politika a tagállamok hatáskörébe tartozik. Brüsszel most mégis az EU első védelmi biztosának kinevezésével reagált az ukrajnai helyzetre és az amerikai elnökválasztásra. Az új biztos Litvániából származik. Egy olyan országból, amelynek létkérdés, hogy az EU képes-e megvédeni a területét. Donald Trumptól ugyanis nem sok segítségre számíthatunk.