„Minden ország nézőpontja, ötletei és vezetése egyenlően fontos számunkra és minden, amiről megegyezünk, része lesz a békekötési folyamatnak. Úgy hiszem, hogy történelmet fogunk írni ezen a csúcstalálkozón”
– jelentette ki a megnyitón az ukrán államfő. A kétnapos egyeztetésen csaknem száz ország vesz részt. Hiányzik azonban a béketárgyalásokról Oroszország. Őket azon az alapon nem hívták meg, hogy korábban időpazarlásnak nevezték a rendezvényt. Az országgal szövetséges Kína sem vesz részt a békecsúcson. A tárgyalásokon a háború kapcsán élelmiszer-biztonságról, valamint atombiztonságról is egyeztetnek. A végső közös nyilatkozat első tervezete pedig Oroszországot nevezi meg agresszorként.
„Putyin békejavaslata nyilvánvalóan célozza több ország belpolitikáját, mert tudja, hogy sokan szeretnének békés megoldást látni. De ezzel csak el akarja homályosítani azt a tényt, hogy ki kezdte és ki folytatja ezt a brutális háborút” – vélte Olaf Scholz német kancellár.
Vlagyimir Putyin egy nappal korábban ugyanis azt nevezte meg a békekötés feltételének, ha Ukrajna feladja azon tervét, hogy csatlakozzon a NATO-hoz, valamint kivonja csapatait négy szakadár régióból. Ezek Donyeck, Luhanszk, Herszon és Zaporizzsija.
A héten Ukrajna és az Egyesült Államok olyan tíz éves kétoldalú megállapodást kötött, amire széles körben a NATO-csatlakozás előszobájának tekintenek.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre! *(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)