A kubai kormány közölte, hogy februártól a benzin literenkénti ára 25 pesóról (513 forintrül) 132 pesóra (2711 forintra) emelkedik. A kormány, amely számos árucikket támogat, azt reméli, hogy ez segít csökkenteni az üzemanyaghiányt – írja a BBC.
Ez a legújabb intézkedés, amely megnehezíti a pénzszűkében lévő kubaiak életét.
Vladimir Regueiro pénzügyminiszter azt mondta, hogy a gázolaj és más üzemanyagtípusok ára is hasonló mértékben fog emelkedni. Bejelentette továbbá, hogy 25 százalékkal emelik a villamosenergia-árakat a lakossági nagyfogyasztók számára, valamint megemelik a földgáz árát is.
Regueiro kiemelte, hogy a kormány 29 új benzinkutat nyit, ahol kizárólag amerikai dollárral lehet fizetni, hogy devizát szerezzenek az üzemanyag nemzetközi piacokon történő beszerzéséhez.
„Ezeknek az intézkedéseknek az a célja, hogy gazdaságunkat újjá tudjuk éleszteni” – mondta Regueiro hétfőn az állami televíziónak.
Kubát súlyosan sújtotta a gazdasági zűrzavar, amelyet a koronavírus-járványnak, az amerikai szankciók elmúlt években történt szigorításának és a strukturális gyengeségeknek tulajdonítanak. A múlt hónapban Alejandro Gil gazdasági miniszter azt mondta, hogy a kubai kommunista kormány nem tudja többé támogatott áron értékesíteni az üzemanyagot.
Omar Everleny Pérez közgazdászprofesszor azonban azt mondta az AFP hírügynökségnek, hogy bár a kubai benzin globális összehasonlításban olcsónak számít, az ország lakosságának béreihez képest viszont „nagyon drága”.
Hozzátette, hogy az új árstruktúra „az egész társadalmat” érinteni fogja.
A lap továbbá kiemelte azt is, hogy egy olyan országban, ahol keveseknek van járműve, a benzin árának emelkedése még távolabbra taszítja az autóvásárlás reményét.
Az importtól nagymértékben függő Kuba az elmúlt négy évben egyre nagyobb élelmiszer-, gyógyszer- és fogyasztási cikkhiánytól szenvedett. A féktelen infláció, amely az alapvető cikkek árát növeli, és az állami dolgozók stagnáló fizetése mellett még nagyobb nyomást gyakorol az amúgy is a megélhetésért küzdő kubaiakra.
Az üzemanyagválság miatt hosszú sorok alakultak ki a benzinkutaknál, amelyek néha kilométeres hosszúságúak, és ez azt jelenti, hogy egy jármű megtankolása napokig tartó tortúrává válhat. A tömegközlekedés is súlyosan érintett.
Tavaly a hiány miatt a kormány kénytelen volt lemondani a 2023-as hagyományos kubai május elsejei felvonulást.