Itthon

Matolcsy örülhet, Varga Mihály közölte: most nem nyújtják be az MNB-törvény módosítását

Csuhaj Ildikó
Hirdetés

“Még egyeztetünk az MNB-vel, tartanak a megbeszélések”. Legkorábban szeptemberben látja lehetőségét az MNB-törvénymódosítás parlamenti benyújtásának - közölte Varga Mihály az atv.hu kérdésére.

Hirdetés

Fellángolt a vita újra Matolcsy György jegybankelnök és Nagy Márton között, az MNB-nek a gazdasági tárca versenykésségi stratégiájával szemben megfogalmazott nyilvános kritikája miatt. A nemzetgazdasági miniszter most azt nyilatkozta az Indexnek: „A jegybank nem képes az együttműködésre, hiába kerestük rá a lehetőséget”. Nagy Márton úgy fogalmazott, hogy nem a sajtón keresztül kellene üzengetni, “és napjainkban már mindenkinek van telefonja, azt fel lehet emelni”.

Mint ismert, az utóbbi időben egyre több és egyre keményebb kritikát fogalmaz meg Matolcsy György, illetve az általa vezetett jegybank a kormánnyal szemben. Legutóbb a versenyképességi stratégiával kapcsolatban fogalmaztak meg negatív észrevételeket. Pedig legutóbb már arról nyilatkozott Nagy Márton, hogy ebédeltek is Matolcsy Györggyel, és a nemzetgazdasági miniszter “kavarásnak” minősítette, hogy az MNB-törvény tervezett módosítása veszélyeztetné a jegybank függetlenségét.

Varga Mihályékkal ugyanakkor úgy tűnik megvan a párbeszéd Matolcsyék részéről, legalábbis a pénzügyminiszter munkatársunk kérdésére adott nyilatkozata erre enged következtetni.

A pénzügyminiszter: “még egyeztetünk az MNB-vel”

Miután március közepén megtárgyalta a kormány a jegybanktörvény módosítását, és akkor a pénzügyminiszter azt nyilatkozta, hogy még egyeztetnek a jegybankkal, Matolcsy Györggyel, hogy vannak-e esetleg olyan pontjai a módosítási javaslatnak, amelyek esetében az MNB úgy érzi, hogy sértheti a jegybanki függetlenséget.

Most megkérdeztük: “Lezárult-e a jegybankkal az egyeztetés? Benyújtja-e a kormány az Országgyűlésnek az MNB-törvény módosítását még most a tavaszi ülésszakban ?”

“Még egyeztetünk az MNB-vel, tartanak a megbeszélések. Most biztosan nem, legkorábban szeptemberben látom lehetőségét a benyújtásnak”  

– nyilatkozta most az atv.hu-nak Varga Mihály.

Matolcsy márciusban támadta a kormányt a tervezett módosítás miatt

Korábban Matolcsy György élesen bírálta a kormányt a tervezett MNB-törvény módosítás miatt, személyesen is támadva Nagy Mártont.

Márciusban Orbán Viktor miniszterelnök ugyanakkor sajtófőnöke, Havasi Bertalan útján tudatta: továbbra is kiváló a személyes kapcsolata Matolcsy Györggyel.

A miniszterelnök azt is leszögezte: a jegybank függetlensége szent és sérthetetlen.

A Pallas Athéné működésére is jobban rálátna az fb

Varga Mihály még március elején azt nyilatkozta az MNB-törvény módosításáról, hogy az “egy régi szándék volt”. Az MNB felügyelőbizottságának (fb) a működése időről időre előhoz ugyanis olyan kérdéseket szerinte, amiket a tulajdonos képviselőknek is tisztázni kell. S mivel a PM képviseli az államot, a kormányt a jegybank tulajdonosaként, ezért elkészítették a módosítási javaslatokat, minden hatályos jogszabályt betartva.

Márciusban arra, hogy azért szeretnék-e a jegybanktörvény módosítását, hogy tiszta lapot nyissanak, mivel 2025 tavaszán távozik Matolcsy György az MNB éléről Varga Mihály azt mondta: “Nem erről van szó”. Az MNB számos olyan tevékenységet is végez, ami nem tartozik a monetáris politika, jegybanki alapfeladatok közé.

A pénzügyminiszter márciusban megerősítette, hogy például a Pallas Athéné Alapítvány is ilyen, és a felügyelőbizottság jogosítványa korlátozott e téren – utalt az adófizetői forintok ellenőrzésére, az MNB-törvény módosítását célzó javaslatra. 

Kamatdöntő ülés ma

Matolcsyékhoz kapcsolódó hír, hogy az MNB Monetáris Tanácsa ma tart kamatdöntő ülést – elemzők 50 bázispontos csökkentésre számítanak, azaz, hogy 7,75-ről 7,25 százalékosra mérséklik az alapkamatot.

Virág Barnabás, az MNB alelnöke a legutóbbi döntés után egy háttérbeszélgetésen azt mondta: a kamatpolitika alakítása során a jegybank négy tényezőt követ kiemelt figyelemmel: az inflációt, az ország kockázati megítélését, a nemzetközi monetáris politikai környezetet és a pénzpiaci stabilitást.

Június végére a 6,5-7 százalékos alapkamat elérését továbbra is reálisnak nevezte.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!

*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek