Az adás elején elhangzott, hogy bizonyos számítások szerint 3-4 hét alatt el fog fogyni az a 108 milliárd forint, ami a rendelkezésre áll a programnak köszönhetően. „Körülbelül 20 ezer családi ház az, ami majd felújítható lesz ebből a pénzből” – emelte ki Sándorfi Balázs, aki hozzátette, hogy 4,3 millió családi ház van Magyarországon, és az új Otthonfelújítási Program az 1990 előtt épültekre vonatkozik. Mint mondta, ilyen házból nagyjából 2,2 millió van az országban, és ennek csak az 1 százalékát lehet ebből a forrásból felújítani. „Nagyságrendileg körülbelül 50-60 százalékukra ráférne egy energetikai újítás” – tette hozzá.
A szakember felsorolta azt is, hogy a pályázathoz milyen dokumentumokra van szükség. Kiemelte, hogy extra papírokra nem lesz szükség, azonban személyire, lakcímkártyára, adóigazolásra, jövedelemigazolásra és a ház tulajdoni lapjára igen. Hangsúlyozta, hogy erre fontos időben felkészülni, ugyanis három hét múlva, június 3-án indul meg a program igénylése, tehát érdemes minden szükséges papírt minél előbb beszerezni.
Sándorfi Balázs elárulta azt is az ATV Egyenes Beszéd című műsorban, hogy vannak bizonyos pályázatok, ahova rögtön kész tervekkel kell érkezni, azonban hiába indul három hét múlva a mostani program, a részletes szabályozás még mindig nem ismert, mert bár társadalmi vitára lett bocsájtva a szervezet, de a végleges szabályozás nem jelent meg.
„Bizonyos pontok még ismeretlenek”
– mondta, majd hozzátette, bár nincs kimondva, de szinte biztos, hogy mellékelni kell majd egy részletes költségvetést és, hogy a pályázó mit szeretne felújítani, emellett energetikai szakvéleményt is le kell adni, ami bemutatja, hogyan tudják majd elérni azt a minimum 30 százalékos energiahatékonysági javulást, ami teljesíteni kell a támogatáshoz.
„Hatmillió forint támogatásról van, ennek egy része vissza nem térítendő, a másik része pedig nullaszázalékos kamatozású hitel. Ez borzasztóan kedvező” – emelte ki Sándorfi Balázs, majd kiemelte még azt is, hogy a 6 millió forinthoz egymillió forint önerőt kell felmutatni.
Felmerült az is, hogy sokkal több pályázó lesz, mint amennyi pénz van jelenleg a programra. „Én azt gondolom, hogy a beérkezési sorrend számítani fog. Valószínűleg sztenderdizálva lesz az elbírálás, tehát egy automatikus módszerről beszélhetünk. […] Itt Európai Uniós forrásból beszélünk. […] A logikus az lenne, hogyha menedzselnék a pályázatok befogadását, és folyamatosan mérnék, mennyi van bent és annak megfelelően engednék tovább az igénylést” – jelentette ki.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)