Itthon

Pressman nagykövet üzent: Várjuk, hogy Magyarország gyorsan cselekedjen

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
választás, fidesz2025Karácsony Gergelyidőjárás
Hirdetés
Hirdetés

A miniszterelnök ígéretet tett: sürgetni fogja az Országgyűlést, hogy a lehető legrövidebb időn belül cselekedjen. A mai nap pont egy ilyen lehetőség volt – mondta újságíróknak David Pressman a budapesti Kossuth téren a parlament mai rendkívüli ülése után. 

Hirdetés

Több nagykövet társaságában a parlament karzatáról figyelte David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete, hogy a magyar Országgyűlés a hétfői rendkívüli ülésen sem szavazta meg Svédország NATO-csatlakozását – erről itt számoltunk be.

Az ellenzék által kezdeményezett ülésre egyetlen kormánypárti képviselő sem ment el, ez nem volt meglepetés, előre be is jelentették.

„Svédország NATO-csatlakozása közvetlenül érinti az USA nemzetbiztonságát és a szövetség egészének biztonságát” – nyilatkozta Pressman az ülés után az újságíróknak a Telex  tudósítása szerint.

Az amerikai nagykövet felidézte, hogy Orbán Viktor nemrég azt ígérte: sürgeti az Országgyűlést, hogy az első adandó alkalommal szavazza meg Svédország felvételét a katonai szövetségbe. A mai nap megvolt erre a lehetőségük.

Az amerikai nagykövet azt mondta, továbbra is figyelemmel kísérik a magyar eseményeket, és azt várják, hogy Magyarország gyorsan cselekedjen.

David Pressman mellett Hollandia, Norvégia, Dánia, Lengyelország és Szlovákia budapesti nagykövete is részt vett a rendkívüli parlamenti ülésen.

Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője a Facebook oldalára ma azt írta: “Ha a svédeknek fontos a csatlakozás, akkor idejönnek, ahogy Törökországba is elmentek”. Kocsis Máté világossá tette: a svéd NATO-csatlakozás ratifikációjához szükséges Orbán Viktor miniszterelnök és Kristersson svéd kormányfő előzetes találkozója”.


Szijjártó a svéd NATO-tagságról egyeztetett észt kollégájával

Sopronbánfalváról, a kihelyezett kormányülésről jelentkezett be Szijjártó Péter, miután a svéd NATO-csatlakozásról egyeztetett észt kollégájával, Margus Tsahknával.

A külgazdasági és külügyminiszter a videónyilatkozatában azt mondta, Sopronbánfalván két és fél napos kihelyezett kormányülést tartanak, de “az élet nem áll meg, sem Brüsszelben, sem Európában”.

A svéd NATO-csatlakozás kapcsán pedig, mint mondta, arról biztosította telefonon észt kollégáját:  “a kormány pozitív hozzáállása változatlan az ügyben”, a ratifikációról szóló előterjesztést már rég az Országgyűlés elé terjesztették.

„Tájékoztattam miniszter urat arról, hogy meghívtuk Svédország miniszterelnökét ide Magyarországra, és remélem, hogy el is fogadja a meghívásunkat, és eljön, hiszen ezzel bizonyítaná azt, hogy Svédország számára ez valóban fontos kérdés” – mondta ezúttal is a miniszter.

A szankciókról is egyeztettek

Szijjártó Péter elmondta: az Oroszország elleni szankciókról is egyeztettek, amelynek kapcsán aláhúzta, hogy hazánk álláspontja e téren is egyértelmű: „mi úgy látjuk, hogy a szankciós politika kudarcot vallott, ezért nem látjuk értelmét újabb szankciós csomagok elfogadásának”.

A tervezett, újabb EU-s szankciók kapcsán azt mondta: “Én azt gondolom, hogy teljesen felesleges egy szankciós kirakatcsomaggal még komolytalanná is tenni az Európai Unió működésének ezt a részét”.

Az előző hétvégi, nagyköveti szintű egyeztetéseken a kormány világossá tette Brüsszelben, hogy Magyarország nem fog elfogadni semmifajta olyan büntetőintézkedést, amely az energiaszektort vagy a nukleáris ipart érinti, esetleg veszélyezteti az EU külkapcsolatait. „Mi azt gondoljuk, hogy itt lenne már az ideje annak, hogy az Európai Unió a szankciós politika helyett a béketeremtésre, a béke lehetőségeinek megteremtésére koncentráljon” – mondta a miniszter.

„Erről tehát zajlanak az egyeztetések Brüsszelben, s én a nagykövetünknek egyértelmű utasítást adtam ebben a kérdésben” – tette hozzá.

A miniszter a Margus Tsahknával folytatott beszélgetés kap „először is megállapodtunk abban, hogy bár nyilvánvalóan vannak olyan kérdések, amelyeket másként látunk a nemzetközi politikában, ezt tekintsük természetesnek, sokkal több dolog köt minket össze, és sokkal több stratégiai területen esnek egybe az érdekeink, mint azt gondolnánk”. „Úgyhogy a kétoldalú kapcsolatok aktívabbra, szorosabbra fűzéséről állapodtunk meg, s meg is hívtam a miniszter urat Budapestre, aki ezt a meghívást örömmel vette, és remélhetőleg még az EU-s elnökségi ciklusunk előtt ellátogat hozzánk” – mondta Szijjártó Péter. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek