Ahogy beszámoltunk róla, Orbán Viktor Tusnádfürdőn, a XXXII. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor nagyszínpadán mondott beszédet. Ennek végén nézői kérdésekre válaszolt, az elsők között arra, mikor jön Donald Trump Tusványosra. A kormányfő azt mondta, ezt nem tudja, de szerinte kábé luxuskörülmények kellenének a fogadásához – írja a Telex.
Kérdésre válaszolva beszélt arról is, hogy a fékek és ellensúlyok elvének csak olyan politikai rendszerekben van értelme, ahol a nép közvetlenül választja meg az elnököt és a parlamentet is. Ha mindkettőnek azonos felhatalmazása van, nincs értelme az egésznek. Magyarországon nem elnöki rendszer van, hanem alkotmányos rendszer, a fékek és ellensúlyok így Orbán szerint az EU blablája, „nálunk feladatok és hatáskörök vannak”.
Beszélt arról is, hogy egy „óriási boom előtt áll” a magyar agrárium és élelmiszeripar, ezért Orbán szerint amikor az ellenzék a mezőgazdaságot szembeállítja az akkumulátorgyárakkal, az téves út. „Úgy vagyunk vele, mint a sör a habjával: jó, ha van, de ne rontsa el az ízét” – fogalmazott az ellenzékkel kapcsolatban. A DK-t a dinoszauruszokhoz hasonlította Orbán Viktor az egyik tusványosi közönségkérdésre, Gyurcsány Ferencék szerinte tyúk formájában élték túl a kommunizmust.
A közönség kérdéseiből az egyik így hangzott: „Mennyire nehéz nap mint nap a legnagyobb árral szembemenni a hazáért, értünk, magyarokért? Kitartást, mindenért hálásak vagyunk”. A miniszterelnök szerint a hatalom őrli az embert, de fontos, hogy a hatalmat jól definiálja az, aki politikával és hatalommal foglalkozik, és tudja, meddig lehet ezeket beengedni. Az ő felfogásában a hatalom a közös cselekvőképesség, ennek pedig szerinte van biblikus alapja: úgy beszélj, mint akinek hatalma van, és nem úgy, mint az írástudók.
Orbán szerint pedig a nemzeti közösségekben „kellenek olyan emberek, akik értik, mi történik, elmagyarázzák az embereknek, mi történik, és segítenek felkészülni a jövőre. Akinek adott talentumot a Jóisten, annak ez a sorsa, és én örülök, hogy nem vagyok sorstalan”.