A három vármegyében működő új ügyeleti rendszerben a praktizáló háziorvosok nagyjából egyharmada vállalt csak ügyeletet.
A Híradónak nyilatkozó szabolcsi háziorvos szerint a hétvégék embert próbálók. Győr-Moson-Sopronban pedig az emberek arra panaszkodnak, hogy nem kapnak megfelelő telefonos utasításokat, így inkább el sem mennek orvoshoz.
Mint ismert, az ügyeleti rendszer átalakításáról szóló törvényjavaslatot még decemberben fogadta el az országgyűlés, a kamara javaslatainak figyelembevétele nélkül.
Ezt követően a Kamara felszólította a háziorvosokat, hogy utasítsák el az új ügyeleti szerződést, vVálaszul a kormány eltörölte a kötelező kamarai tagságot, és az etikai ügyek kivizsgálását is elvette a testülettől.
A Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron megyei elnöke azt mondta, náluk kevesebb orvossal állt fel a rendszer: rezidenseket vontak be, és másik vármegyéből hoztak mentőtiszteket, szakembereket.
Szijjártó László hozzátette: a lakosság részéről is vannak visszajelzések, hogy erősen döcög a rendszer. Főleg azoknak,akinek messzebb kell utazni egy-egy ellátási ponthoz. Őkk gyakran nem megfelelő utasításokat vagy információkat kapnak a telefonos érdeklődésre, inkább nem mennek el orvoshoz, ami miatt nagyon aggódunk, mert ez erősen veszélyezteti a lakosság egészségét – tette hozzá.
Dr. Bélteki Béla, újfehértói háziorvos azt mondta az ATV-nek:
„Mivel, hogy nem dolgozom benne csak a kollégáknak az elmondásából tudom, hogy a hétvégék azok igen húzósok. Embert, illetve orvost és asszisztenst próbálok. Állítólag a hétköznapokon viselhető.”
– mondta.
Az Országos Mentőszolgálat adatai szerint Győr-Moson-Sopronban 62-en, Hajdú-Biharban 66-an, Szabolcsban 45-en írták alá az új szerződést. Ez nagyjából megyénkként a háziorvosok egyharmada. Hasonló a helyzet a házi gyermekorvosoknál is.
Az új ügyeletet áprilistól Borsodban is bevezetnék. Itt eddig 300 háziorvos közül 6 írt alá, és 50 szerződéskötés folyamatban van.