„Miután ránk a szankciós tiltás nem vonatkozik, ezért Magyarország hozhat be Oroszországból olajat, tehát attól nem kell tartanunk, hogy ellátási hiány lépne föl” – Orbán Viktor ezt december másodikán mondta a Kossuth rádióban, miután arról kérdezték, milyen következményei lesznek annak, hogy december ötödikén életbe lép az uniós olajembargó. Két nappal később mégis megszüntették az üzemanyag-ársapkát.
Hernádi Zsolt szerint a Mol töltőállomásainak negyedében fogyott el az üzemanyag az elmúlt napokban.
„Soha nem látott krízishelyzet alakult ki az elmúlt napokban. Utoljára a 70-es, 80-as években láttunk kígyózó sorokat magyar kutakon” – vélekedett Tompos Márton, a Momentum szóvivője, aki szerint időszerű volt az ársapka kivezetése, azzal azonban nem ért egyet, ahogy ezt történt.
„Hónapok óta lehet látni, hogy az ársapka hiányt okoz, hogy ezzel kezdeni kellene valamit. Lehetett volna ezt fokozatosan kivezetni, azt mondani, hogy: aki nagyon rászoruló, vagy akinek a közösségi ráhatása az inflációt is megdobná, annak kedvezményt adnak” – vélekedett.
A Párbeszéd szerint az üzemanyag ársapka elhibázott intézkedés volt. Tordai Bence szerint a kormánynak nem a fosszilis energiát, hanem az embereket kellene támogatnia. „A közlekedést általában kell támogatni, annak is a minél inkább klímabarát, klímasemleges formáit: a közösségi közlekedést, a kerékpáros közlekedést, a gyaloglást és minden olyan innovatív mikromobilitási, vagy egyéb módszert, amellyel élhetőbbé válnak a városaink” – vélekedett a párt társelnöke.
A DK-s Árnyékkormány szerint a benzináremelés csak rontani fog a magyar gazdaság és a magyar emberek, családok helyzetén. „Kétszer-, két és félszer annyiért fogunk tankolni, mint a Gyurcsány-kormány idején, holott az olaj világpiaci ára nagyságrendileg ugyanakkora, mint 2010 előtt volt” – mutatott rá Varju László.
A DK szerint Magyarország jelenleg Európa egyetlen olyan országa, ahol nem lehet tankolni.
A híradónknak nyilatkozó közgazdász azt mondta, az unió egészét nézve az elmúlt hetekben azonos szinten volt a fogyasztás, ezzel szemben Magyarországon egyre több üzemanyagot vásároltak. Pogátsa Zoltán szerint erre két magyaráztat lehet. „Vagy az van, hogy az olcsó benzinből sokan betáraztak arra az időszakra, hogyha a sapkát felemelnék. Vagy az van, hogy csempészték a szomszédos országokba” – vélekedett Pogátsa Zoltán, aki szerint a helyzet napokon belül rendeződhet.