Itthon

Érd polgármestere: az önkormányzatiság valójában már megszűnt

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
KunhalmiiskolábaDonald Trump
Hirdetés
Hirdetés

Csőzik László szerint az akkor érezhető, ha megvan a gazdasági autonómia, erről pedig már rég nem beszélhetnek. A városvezető elmondta, azt szeretné, ha ársapkát vezetnének be az önkormányzatok felé a gázár vonatkozásában, de a kormányzati segítséggel kapcsolatban van bennük egy kis félsz.

Hirdetés

A kötelező önkormányzati feladatok és vagyontárgyak átadásával kapcsolatban Csőzik László az ATV Start című műsorában azt mondta: hallott pletykákat, amelyek arról szólnak, hogy a kormány jövőre arra készül, hogy átrajzolja a választási rendszert, és megszüntesse a közvetlen polgármester választást, és visszatérjen ahhoz, hogy a képviselő-testület választhassa meg a településvezetőt. Hangsúlyozta: óriási legitimációt ad az, amikor a lakók adnak felhatalmazást a polgármesternek, ha ez megszűnik, akkor a pártok által delegált képviselők fogják választani a polgármestert, ha ez igaz, ennek nem örülnek.

Szerinte az önkormányzatiság valójában már megszűnt, hiszen az akkor érezhető, ha megvan a gazdasági autonómia, erről pedig már rég nem beszélhetnek – fogalmazott. Csőzik László azt mondta, ciklusról ciklusra látja, hogyan fosztja meg a hatásköröktől az önkormányzatokat a kormány. Hatáskörök tekintetében már 40 százalék alá csúsztak, ennyi van az önkormányzatok kezében, ami neki legjobban fáj, az iskolák ügye és az építésügy – mondta a polgármester.

Menedzsmentterv

Az elszabadult energiaárak miatt egyedi egyeztetések kezdődnek az önkormányzatok és a kormány között, a kabinet a segítségért cserébe menedzsmentterv készítését várja a településektől – erről korábban itt írtunk.

Csőzik László elmondta, van egy erős érdekérvényesítő önkormányzati szövetség, ami 25 vidéki nagyvárosból áll, ennek Érd is tagja. Nemrég volt egy találkozó, amelyen két kormánytag is részt vett. Csőzik László szerint főként Gulyás Gergely miniszterrel folyt a diskurzus arról, mit lehetne tenni az elszálló árak ellen. Szerinte azt a választ kapták, hogy nem kapnak univerzális segítséget, direkt támogatást.

Érd polgármestere azt szeretné, ha ársapkát vezetnének be az önkormányzatok felé a gázár vonatkozásában, a találkozón pedig az hangzott el: ilyen segítség ugyan nem lesz, de ha az önkormányzatok elmennek a falig a takarékoskodással, akkor jön a kormány segítsége. Mint mondta, van egy kis félsz bennük, hogy mi fog történni, mert vannak kormánypárti és ellenzéki vezetésű önkormányzatok, utóbbiaknak pedig vannak rossz tapasztalataik emiatt.

Hangsúlyozta: Érden maguktól is készültek rendkívüli takarékossági intézkedésekkel, szerinte „a pohár félig tele van”, a kormány tárgyal velük, remélhetnek segítséget, de úgy látja, megkésett a dolog, hiszen szeptember 30-ával lejárt a gázév, új szerződéseket kellett kötni, és azt várja, az egyeztetés nagyjából csak év végére zajlik le. Hozzátette: hétfőhöz egy hétre lesz az első egyeztetésük Balla Györggyel.

Spórolás

Csőzik László azt mondta, az a mottójuk, hogy minden munkahelyet megőrizzenek, és a kormány elvárása is ez, de az önkormányzat irdatlan költségekkel néz szembe, amit lehetetlen kigazdálkodni. A tárgyalások vége nem lehet más, mint hogy Érd kap támogatást – szögezte le.

Elmondta, hogy a politika is takarékoskodik: Érden a polgármester és az alpolgármesterek a fizetésük 30 százalékát nem veszik fel, hanem bent hagyják a közösben. Hozzátette: óhatatlan, hogy a tanuszodát bezárják, mert egy nagyon pazarló technológiája van. Tárgyaltak a sportért felelős kormányzati szereplőkkel is, azt kérték, hogy legalább minden nagyvárosban egy-egy uszoda és aréna nyitvatartásához járuljon hozzá a kormányzat, a polgármester úgy érzi, ez meglesz.

A kulturális intézmények esetében is lesz visszafogás, de nem zárnak be mindent. Hangsúlyozta: az óvodák és bölcsődék „szent tehenek”, ezeknek a folytonos működését biztosítani kell. Díszkivilágítás Érden sem lesz – közölte.

Segítség a lakosságnak

Csőzik László azt mondta, hozzányúltak a szociális rendelethez is, megpróbálnak segíteni a mélyszegénységben élőknek és azoknak, akik az átlagfogyasztás környékén vannak, és olyan mértékben megugrik a gázszámlájuk, amit nem tudnak finanszírozni. Mint mondta, szeretnének erre is 10 milliós nagyságrendben forrásokat.

A pályázatokra, fejlesztésekre jelenleg minimális az esély, hiszen nem született még meg az unióval a megállapodás, nincsenek források. Hozzátette: maradványösszegeket átcsoportosítottak megújuló energiákra, például a szakorvosi rendelőintézet átáll a napenergiára, a víziközmű-társaságot pedig azért nem adták át az államnak, mert sikerült forrást felszabadítani arra, hogy a teljes telephelyet napenergiáról működtessék.

A polgármester azt mondta, a kormányhatározat vagyonértékesítést kér rajtuk számon, szerinte ez „meglehetősen cinikus”. Mint mondta, nem tudja elképzelni, hogy most azért kellene vagyonelemeket eladni, hogy a gázárakat kifizessék, szerinte ez pazarlás lenne. Hozzátette: ha lenne megtakarításuk, akkor sem szívesen hagyná nyitva az uszodákat, mert az olyan lenne, mintha elégetné azt a pénzt, amiből lehetne beruházásokat végrehajtani.

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek