Itthon

Elemző: Nagyon meg lennék lepve, hogyha itt jövő januárban kitermelt földgáz lenne

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar PéterMagyar PéterSzentkirályiGolden Globe
Hirdetés
Hirdetés

Télen már termelhet az első kút a békési gázmezőn, amit újabb kutak követnek majd. A kormány terve szerint öt év múlva a békési gázmező a teljes hazai gázfogyasztást lefedi majd - olvasható a Technológiai és Ipari Minisztérium közleményében. A Híradónknak nyilatkozó szakértők jó iránynak tartják, hogy Magyarország megpróbál kitörni az import földgáz-függőségből, de a közel…

Hirdetés

A Dráva környéke a hazai szénhidrogén bányászat egyik legfontosabb területe, ahol már az ötvenes években is végeztek fúrásokat. De a MOL Makó, Derecske, Zala és Békés környékén is kutatott földgáz után.

„95 óta a kitermelés az olyan volt, mint a mostohagyerek, azzal úgy senki nem akart foglalkozni” – fogalmazott Balogh József energetikai szakértő.

Miközben Magyarországnak földgáz nélkül, egyre több földgázigényes iparága lett, az ország import-gázfüggővé vált. Idén januárban Magyarország 127 millió köbméter földgázt termelt, 766 millió köbmétert importált és 413 millió köbmétert exportált. A 90 százalékos importarány júniusban sem változott, csak az export csökkent.

„A gazdasági minisztereink döntést hoztak arról, hogy meg kell emelni a saját hazai földgáz kitermelést. Magyarországnak van földgáza, sajnos csekély, de létezik” – fogalmazott korábban a magyar miniszterelnök.

Mikor és mennyi?

Úgy tűnik a folyamat elkezdődött, ugyanis gyorsított engedélyezéssel télen már gázt termelhet az első kút a békési gázmezőn, a Technológiai és Ipari Minisztérium közleménye alapján. A terv szerint további kutakkal öt év múlva Békés lefedi az éves hazai gázfogyasztást.

Ez éves szinten 10 milliárd köbméter, amiből itthon 1,5 milliárdot termelnek évente. Ez az ország szükségletének csupán 12 százaléka.

„Nagyon jó az irány, amit most bejelentettek, hogy el kell kezdeni a magyar termelést felfuttatni, amennyire lehet. Azonban reálisnak kell lenni, ezek a projektek hónapokig, évekig tartanak. Abban reménykedni, hogy most megvan a megoldás és a tíz milliárdot elő fogja magának állítani, az szerintem túl optimista” – fogalmazott Balogh.

Az olaj-, és gázipari elemző, Pletscher Tamás emlékeztetett: „a hatvanas években már próbálkoztak a kitermelés beindításával, nem túl sok sikerrel: ezeken a mezőkön a szénhidrogén több ezer méter mélyen van, ráadásul a kőzet repesztése után nyerhető csak ki a gáz”.

„Annyit nem fejlődött még az olajipari technológia, hogy ezeket a rétegeket is el tudjuk érni. Úgyhogy én nagyon meg lennék lepve, hogyha itt jövő januárban kitermelt földgáz lenne, de nagyon örülnék annak, ha tévednék” – fogalmazott Pletscher.

Pletscher Tamás szerint a makói árokban nagyjából 600 milliárd köbméter földgáz van, ez 60 évre fedezné Magyarország földgáz szükségletét, ha sikerülne mindet kitermelni.
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek