A gazdaság jelenlegi állapotát, a magas inflációt nem a háború idézte elő, hanem a kormány helytelen, szakszerűtlen, ésszerűtlen gazdaságpolitikája, a februárban indult háború pedig csak súlyosbítja. Erről beszélt Bokros Lajos az Egyenes Beszédben. Azt mondta: az ország helyzetén a rezsicsökkentés és a benzinársapka visszavonásával lehetne javítani.
Róna Péter egyetért az egykori pénzügyminiszterrel. A közgazdász az ATV Híradónak azt mondta, államcsőd akkor van, ha az ország nemképes a belföldi vagy külföldi adósságát törleszteni. Róna Péter szerint az egyetlen elképzelhető devizaforrásunk, amiből a lejáró devizában jegyzett kötvényeket fedezni tudná az ország, azaz uniós pénz, ami viszont nem jön. „Ha ez a megállapodás nincs meg, és nem jön az EU-s pénz, és a folyós fizetési mérleg továbbra is rossz, illetve egyre gyengülő állapotban van, akkor bizony… és akkor nagyon valószínű, hogy a forintot egy spekulatív támadás fogja érni. Mert a piac látja, hogy a forint gyenge, szorított helyzetben van, és a spekulánsok erre lecsapnak. És akkor beáll az államcsőd” – fogalmaz a közgazdász.
A jegybank alelnöke az Inforádiónak azt mondta: az aszályhelyzet miatt jobban drágulhatnak az élelmiszerek, a rezsiárak növekedése miatt pedig hónapokon belül 20 százalék közelébe érhet az infláció. „Valahol 15-16 százalék között lehett ott a sáv, ahol az infláció tetőzése bekövetkezik. Ha ehhez csapjuk ? szintjén azt a három százalékpontot hozzáadom, ami önmagában következik a hatósági energiaár szabályozás változásából, akkor azt gondolom, azt kell mondanunk, hogy ez valahol 18-19 százalék” – jelentette ki Virág Barnabás.
Az ATV Hiradó által megkérdezett közgazdász azt mondja: nem lehet előre megjósolni, hogy hol tetőzik majd az infláció. Pogátsa Zoltán arról beszélte: Alapvetően az látszik, hogy még ha vége is lenne az orosz inváziónak, olcsó energia már nem lesz, hiszen ugye az Európai Unió elköteleződött az alternatívák irányába, az alternatíva pedig rövidtávon azt jelenti, hogy LNG, cseppfolyósított gáz, amit ugye be kell hozni Quatarból, Kanadából vagy Egyesült Államokból, ennek infrastruktúrai költségei vannak, olcsó energia itt már nem lesz még egyszer.
Pogátsa Zoltán felhívta a figyelmet arra, hogy miközben a magas infláció velünk marad, a kormány a 2023-as költségvetésben mindössze negyed ekkora inflációval számol.