Fenyegető mozdulatokat tesznek, majd a ruhája ujjánál megfogják, végül pedig papírlappal ütik a tanárnőt egy mezőtúri iskolában a diákok. Korábban Nagykátán történt hasonló eset, akkor a tábla előtt lökdöste és fenyegette a tanárt egy tanuló.
Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár szerint az ehhez hasonló esetek általában a 12-14 éves korosztályban történnek, ezért meg kell fontolni a fiatalok büntethetőségére vonatkozó életkori határ leszállítását. Az államtitkár beszélt egy esetleges biztonsági rendszerről, amely az iskolákban rögzítené, ha hasonló eset történik.
A Fidesz- KDNP frakciója támogatja, hogy a kormány lépéseket tegyen a pedagógusok védelme érdekében, mert nem tolerálható semmilyen erőszakos cselekmény. Böröcz László országgyűlési képviselő szerint elfogadhatatlan, hogy fizikailag fenyegessék, bántalmazzák a tanárokat, nincs mentség az ilyen, pedagógusok elleni erőszakos viselkedésre, sem a diáknak, sem a szülőknek, ahogyan a szociális helyzet mögé sem lehet bújni.
Az iskolai erőszak valódi jellemzőit ismerve nehezen lehet értékelni ezeket a javaslatokat, véli a gyermekjogi szakértő. Gyurkó Szilvia szerint a biztonsági kamerák a bántalmazásos esetek kevesebb, mint 12%-át tudnák rögzíteni, ezért inkább segítő szakemberekre lenne szükség, akik valódi támogatást nyújtanának.
„A gyerekeknek a családjukban, és az iskolában visszajelzést adjunk arról, hogyha valami olyat tesznek, ami nem megengedhető, ez nagyon- nagyon fontos, hogy ne maradjon következmények nélkül, de ez a következmény soha nem lehet stigmatizáló, és nem lehet olyan, amiből nem tanul a gyerek”
– magyarázta Gyurkó Szilvia.
A PDSZ elnöke úgy véli, a kormány javaslatai látványosnak tűnnek, de nem nyújtanak megoldást. Szűcs Tamás a prevencióra helyezné a hangsúlyt, pl. a Békés Iskolák programmal, amely komplex módon kezeli ezt a kérdést. Szűcs Tamás híradónknak azt mondta: el tudná képzelni, hogy a heti öt testnevelés helyett kettőt mindenütt egy ilyen programmal helyettesítsenek.
atv.hu