59 halálos áldozata van a Las Vegas-i tömegmészárlásnak
Egy szálloda erkélyéről lövöldöztek egy koncert résztvevőire. A támadó végzett magával, a rendőrség keresi a társait. Több mint 500 sérült van. Az Iszlám Állam vállalta magára a felelősséget. Az FBI közben kiadott egy közleményt, amiben cáfolja a férfi kötődését az Iszlám Államhoz a nyomozás jelenlegi állása szerint.
A rendőrség kiérkezése előtt végzett magával a támadó a Mandalay Bay Hotel és Kaszinó 32. emeletén - közölte a nevadai seriff. A támadót nem nevezték meg, azt mondták, vadásznak a társai után.
Here is horrifying footage of an active shooter in Las Vegas.
Stay safe everyone and take cover. pic.twitter.com/qURBXFcVx0
— STOP TERROR (@S_T_O_P_TERROR) 2017. október 2.
Az incidens helyi idő szerint vasárnap este fél tizenegykor kezdődött a Mandalay Bay Hotel és Kaszinónál Jason Aldean énekes koncertjének vége felé. A TASZSZ orosz hírügynökség azt jelentette a Hollywood Reporter című lap értesülése alapján, hogy a nézőkre a szálloda egyik erkélyéről lőtt a támadó.
Massive amounts of gunfire & many casualties in #LasVegas @MandalayBay concert tonight. Feels like I'm watching a repeat of Bataclan attack. pic.twitter.com/nAeFdWr20K
— Laura Loomer (@LauraLoomer) 2017. október 2.
A hatóságok lezárták a szállodák övezte, Las Vegas Strip nevű sugárútszakaszt és a 15-ös számú államközi főutat. A McCarran nemzetközi repülőtérre irányuló egyes járatokat más repülőtérre irányítottak át.
las vegas shootings pic.twitter.com/EYOCgmtEO6
— slimshadysee (@eightynines) 2017. október 2.
Szemtanúk által készített és az internetre feltett videófelvételeken automata fegyver, vagy fegyverek ropogását lehet hallani a szállodánál, miközben pánikba esett koncertlátogatók menekülnek, illetve a földre esnek.
Szemtanúk elmondták a CNN hírtévé és a The New York Times című újság szerint, hogy az események után terrorelhárító rendőrök kutattak a tettes után. Egyes szemtanúk jóval több halálos áldozatra tettek utalást.
Az NCB News több nyomozó ügynökségre hivatkozva azt írta, a Las Vegas-i lövöldözőt Stephen Paddocknak hívják, aki 64 éves.
Az Iszlám Állam vállalta a felelősséget a lövöldözésért
- írja a Reuters. Az RT azt írja, a lövöldöző néhány hónapja tért át az iszlámra.
Az FBI közben kiadott egy közleményt, amiben cáfolja a férfi kötődését az Iszlám Államhoz a nyomozás jelenlegi állása szerint.
A lövöldöző testvére az Orlando Sentinel újságnak azt nyilatkozta, teljesen elképedt és fogalma sincs, mi vezérelhette ehhez a tetthez testvérét.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn a nemzethez intézett rövid beszédében hangsúlyozta, hogy a vasárnap éjjel elkövetett Las Vegas-i tömegmészárlás " velejéig gonosz cselekedet" volt.
Az amerikai televíziókban élőben sugárzott rövid beszédében az elnök "nemzeti tragédiának" nevezte a lövöldözést és közölte: mindenütt félárbocra eresztik a nemzeti lobogót. Donald Trump egységre és összefogásra szólította fel az amerikaiakat.
Az elnök bejelentette, hogy szerdán Las Vegasba utazik.
Az elkövető
Az elkövető a 64 éves Stephen Paddock volt, aki a Hotel 32. emeletéről adta le a lövéseket. Az első hírekkel ellentétben nem a rendőrök lőtték le, hanem öngyilkos lett.
A rendőrség jelentése szerint Paddock egyedül lövöldözhetett, de több fegyvert is találtak a hatóságok a hotelszobájában.
Lakcímei alapján bejárta az Egyesült Államokat, élt Kaliforniában, Floridában és Nevada állam több településén is. 2016 júniusában költözött Mesquite-be, ami Las Vegas-tól egy és negyedóra autóútra van, közel Arizona állam határához.
A férfi egy nyugdíjasoknak épült lakóparkban lakott, január óta Marilou Danley indonéz származású nővel. A lövöldözés előtt a nő társaságában látták Paddockot.
"I couldn't be more dumbfounded" - brother of #LasVegas gunman, Stephen Paddock, speaks of shock https://t.co/riGzMAsOTZ pic.twitter.com/of2jYfbhTv
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) 2017. október 2.
Paddocknak korábban nem volt dolga a rendőrséggel, a hatóságok magányos farkasként emlegetik, nem volt kapcsolata terrorszervezettel sem. A rendőrség leszögezte, hogy Paddock nem volt katona, nem volt tagja egyetlen szélsőséges csoportnak sem.
Lövöldözések Amerikában
1966-ban a Texasi Egyetem egyik tornyából egy ámokfutó több mint egy órán át lövöldözött, 1999-ben a coloradói Columbine középiskolában két tizenéves diák 13 embert lőtt le. Az MTVA Sajtó és Fotóarchívumának összeállítását az elmúlt fél évszázad elkövetett, halálos áldozatot követelő támadásokról itt olvashatja.
atv.hu
Ajánlom